Berlín, Paříž a Británie vyzvaly ke zvláštní schůzce k migrační krizi

Ministři vnitra Německa, Francie a Británie dnes požádali lucemburské předsednictví o svolání mimořádné schůzky unijních ministrů vnitra a spravedlnosti k migrační krizi. Toto jednání by se podle nich mělo uskutečnit do dvou týdnů. Podle nich je třeba okamžitých opatření a společné evropské azylové politiky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migrace, uprchlíci, migranti, běženci, na srbsko-maďarské hranici

Migrace, uprchlíci, migranti, běženci, na srbsko-maďarské hranici | Zdroj: Reuters

Thomas de Maizière, Bernard Cazeneuve a Theresa Mayová ve společném prohlášení naléhají na urychlené vytvoření seznamu takzvaných bezpečných zemí původu.

Kromě toho mají být do konce roku uvedena do provozu plánovaná přijímací centra pro uprchlíky v Itálii a v Řecku. Tato zařízení by měla umožnit zjistit, kterým lidem náleží status uprchlíka, protože jsou ve vlasti bezprostředně ohroženi, a kdo svou emigrací sleduje ekonomické cíle.

„Shodujeme se, že dál nesmíme ztrácet čas. Aktuální situace vyžaduje bezodkladné jednání a solidaritu uvnitř Evropy,“ podtrhli ministři.

Slovensko uprchlíky přijímat nemůže, neumí integrovat ani Romy, prohlásil Fico

Číst článek

Na ministerské Radě EU mají být vypracovány návrhy konkrétních kroků, které by rada mohla schválit na řádném zasedání 8. října.

„Výzvy zvládneme pouze prostřednictvím společné evropské azylové politiky, a k tomu potřebujeme okamžitá opatření,“ citovala z prohlášení ministrů vnitra Německa, Francie a Británie agentura DPA.

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius dnes označil přístup některých východoevropských zemí k imigrantům za skandální. V rozhovoru pro média uvedl, že Maďarsko postavením plotu na hranici se Srbskem nerespektuje evropské hodnoty.

Česko armádu nenasadí

Ochranu českých hranic teď zajišťuje policie. Premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka v televizi Prima řekl, že nasazení armády není nutné: „Nasadíme ji pouze, pokud to bude nezbytné a efektivní.“

Bývalý ministr obrany a zahraničí Alexander Vondra ale upozornil, že vojáků je na ochranu hranic málo. „Nějakých 2600 vojáků na ochranu hranic prostě nestačí,“ prohlásil.

Migrace, uprchlíci, migranti, běženci, na srbsko-maďarské hranici | Foto: Reuters

Armádu na českých hranicích odmítá evropský poslanec za hnutí ANO Pavel Telička: „To je přesně to, co udělá mnohým radikálům radost, když se začne drolit Schengen.“

Podle Teličky je nutné zefektivnit ochranu vnějších hranic Schengenského prostor, a to vytvořením integrovaných vojenských sil.

Premiér Bohuslav Sobotka odjede v úterý kvůli řešení uprchlické krize do Srbska. Spolu se Sobotkou pojede na Balkán i ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD. Na oficiální návštěvě Srbské republiky budou až do středy.

Ve východním Rakousku se připravují na 7 tisíc běženců

Číst článek

ČTK, Jaroslav Skalický, ČRo, msk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme