Pochod za práva sexuálních menšin v Berlíně. ‚Jsem takový, jaký jsem,‘ hlásaly transparenty

Statisíce lidí v sobotu pochodovaly Berlínem, aby podpořily sexuální menšiny. I 40. ročník akce známé jako Christopher Street Day, která má také politické cíle, se nesl ve znamení barev duhy. Právě ty jsou symbolem homosexuálů a lesbiček.

Berlín (Aktualizováno: 20:34 28. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pochod, jehož hlavní osu tvořily asi 70 kamionů a autobusů, vyrazil ze západoberlínské nákupní třídy Kurfürstendamm za zvuků taneční hudby kolem 13. hodiny.

Hned v jeho úvodu procházely stovky lidí oděné do pestrobarevných kostýmů, které často doplňovalo líčení a třpytky. Řada mužů zvolila ženské oblečení s vysokými podpatky nebo naopak jen krátké trenýrky. V podobném stylu si uvolněnou atmosféru užívaly i tisíce přihlížejících z celého světa, které neodradily ani teplota kolem 32 stupňů Celsia.

„Bez omezení lesbická“

Letošní pochod hrdosti sexuálních menšin má motto „Moje tělo - moje identita - můj život“, čemuž odpovídala i řada transparentů, které jeho účastníci třímají. „Jsem takový, jaký jsem“, „Bez omezení lesbická“, „Nejsem zmatený, ty jsi“, stojí na některých z nich. Nesli je lidé z celého světa - v průvodu jdou například Kanaďané, Venezuelané, Poláci nebo Bavoři oděni ve svém tradičním oblečení.

Vědci údajně našli způsob, jak z obličeje vyčíst sexuální orientaci. Výzkum kritizuje LGBT komunita

Číst článek

Pochod, který může na první pohled vypadat jako velká letní párty, měla i letos politický rozměr. „Má to být párty, a je to tak dobře, ale jde také o politické požadavky,“ zdůraznil Kevin Clarke z berlínského muzea homosexuálů.

Letos pořadatelé chtěli třeba zrovnoprávnění všech rodinných uspořádání, spravedlivé zastoupení lesbiček v médiích nebo větší zviditelnění dějin sexuálních menšin ve školství.

Prosazení řady zásadních požadavků už letošní Christopher Street Day mohl slavit. „Manželství pro všechny je už rok skutečností a já mám dobré zprávy - země se točí dál. Kvůli naší lásce nás nepostihlo cunami, zemětřesení ani mor, jak tvrdili někteří naši nepřátelé,“ prohlásil jeden z řečníků, a připomněl tak loňské překvapivé prosazení manželství pro páry stejného pohlaví ve spolkové republice.

Ocenil také, že Německo loni schválilo zákon, jež rehabilitoval desetitisíce homosexuálů, kteří byli ve spolkové republice od konce druhé světové války do roku 1994 odsouzeni podle zákona zakazujícího sexuální styky mužů.

Pochod v sobotu vyvrcholil u Braniborské brány v centru Berlína, kde akce pokračovala do večerních hodin.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme