Berlín posílí svůj kontingent v Afghánistánu, stáhne však elitní jednotku

Spolková vláda a posléze i Spolkový sněm dnes jednají o dalším působení německých vojáků v Afghánistánu. V plánu je zvýšení početního stavu kontingentu o dalších 1000 mužů a žen. Berlín ale naopak z Afghánistánu stáhne příslušníky speciální jednotky KSK, kteří se podílejí na Američany vedené operaci Trvalá Svoboda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Německý OT Fox | Foto: USMC

Ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier tento krok odůvodňuje tím, že specialisté z KSK nebyli za poslední tři roky ani jednou bojově nasazení. Těžiště německé přítomnosti v Afghánistánu navíc podle ministra jednoznačně leží v podílu na misi ISAF.

Na severu Afghánistánu by mělo Německo mít v příštím roce až 4 500 vojáků. Posílení kontingentu vláda vysvětluje rozšířením působnosti pod Hindúkušem i úspěchy dosaženými při obnově zbídačené země.

Na půdě Spolkového sněmu se ale i ve světle přibývajících útoků na německé vojáky množí hlasy, že by vláda měla stanovit harmonogram pro stahování z Afghánistánu. Šéf diplomacie Steinmeier tyto úvahy označil za nezodpovědné.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme