Berlín pro obnovení diskuse o eurokonstituci

Oživení evropské ústavní smlouvy. To bude jedna z priorit německého předsednictví Evropské unii, jak dnes na půdě Spolkového sněmu nastínila kancléřka Angela Merkelová. Podle ní by také Evropa a Evropané měli ukázat větší jednotu, protože jedině tehdy bude Unie silná směrem dovnitř i navenek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Angela Merkelová | Foto: AFP

Německo má do konce svého předsednictví, tedy do začátku července 2007, předložit časový plán, jak dál v otázce základního unijního dokumentu postupovat. "Považovala bych za historické opomenutí, pokud bychom do příštích voleb do Evropského parlamentu nedospěli v této problematice ke konkrétnímu výsledku," prohlásila Angela Merkelová.

Zatím není jasné, zda se Německo pokusí resuscitovat text dokumentu, který odmítli francouzští a nizozemští voliči, nebo jestli přijde s návrhem novým. Kancléřka ve svém projevu výslovně nevyloučila další rozšiřování Evropské unie, ale uvedla, že dalším adeptům, jako například Ukrajině, nemůže Unie předem garantovat plnoprávné členství.

Merkelová pak vyzvala k jednotě nejen evropské země, ale taky vlastní vládu, německou opozici a jednotlivé spolkové země. Podle kancléřky má totiž Německo znovu šanci se zviditelnit, jak se mu to povedlo během fotbalového mistrovství světa.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme