Berlín se chystá na mohutné oslavy výročí pádu Berlínské zdi

Mimořádný zájem Berlíňanů i turistů a doslova policejní manévry provázely přípravy oslav kulatého výročí pádu Berlínské zdi. V pondělí se v centru německé metropole po 20 letech bude nenáviděná stavba bourat symbolicky znovu, a to za přítomnosti řady prominentů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dominové kostky symbolizující Berlínskou zeď

Dominové kostky symbolizující Berlínskou zeď | Zdroj: ČTK

Ze světové politické elity bude k lítosti Němců chybět americký prezident Barack Obama, kterého zastoupí ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

První z tisícovky dominových kostek ze styroporu, symbolizujících Berlínskou zeď, povalí někdejší polský prezident Lech Walesa.

Už o víkendu zamířily do centra města desetitisíce zvědavců, včetně množství zahraničních turistů. "Zažíváme nejlepší listopadový víkend všech dob," pochvaluje si vytíženost hotelů Christian Tänzler z berlínské turistické centrály.

Předseda Spolkového sněmu Norbert Lammert v předvečer oslav vyzdvihl roli, kterou při zhroucení Berlínské zdi sehráli aktivisté ze středo- a východoevropských zemí.

"Pád zdi byl vyvrcholením určitého procesu, k němuž kromě disidentů z NDR přispěli taky Poláci, Maďaři a Češi," zdůraznil politik CDU.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme