Berlín slavnostně převezme zrestaurované Nové muzeum

Berlínský muzejní ostrov dnes znovu získá jednu ze svých perel. Po 70ti letech bude k opětovnému užívání slavnostně předáno Nové muzeum. Jeho budova byla za druhé světové války prakticky úplně zničena. Od podzimu by se do muzea měla vrátit slavná busta Nefertiti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Královna Nefertiti | Foto: L´EGYPTE ANTIQUE

Prozatím prázdné prostory Nového muzea si teď po dobu tří dnů bude moci zdarma prohlédnout 30.000 návštěvníků. Bustou egyptské královny Nefertiti se Berlíňané a turisté budou moci na staronovém místě pokochat až 16.října.

Restaurování Nového muzea provázelo bezmála dvacet let hádek a tahanic. Jeden z největších sporů se rozpoutal kolem nápadu architekta Davida Chipperfielda zanechat stopy válečného běsnění bez jakéhokoli přikrášlení.

Konzervativci se taky rozčilovali, že se britský architekt jen velmi volně držel původního jádra stavby Friedricha Augusta Stülera. Berlínský muzejní ostrov s pěticí uměleckých budov figuruje od roku 1999 na seznamu světového dědictví UNESCO.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme