Berlín staví kopii císařského zámku, na fasádu je potřeba 3,5 milionu cihel

V Berlíně budují kopii zámku, který už skoro 70 let neexistuje. Po válce z něj zůstaly jen trosky. Teď se do historického centra německé metropole opět vrací. A aby jeho kopie vypadala co nejvěrněji, potřebují stavitelé tři a půl milionu cihel a devět tisíc kubíků pískovce. Podle dochované předlohy z nich sochaři vyrábějí historickou zámeckou fasádu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V centru Berlína se staví kopie zámku zničeného při spojeneckých náletech za druhé světové války

V centru Berlína se staví kopie zámku zničeného při spojeneckých náletech za druhé světové války | Foto: Pavel Polák

„V roce 2000 doporučila mezinárodní expertní komise vybudovat někdejší zámek s tím, že by v jeho prostorách měly být výstavy a muzeum. Fasády zámku mají být věrnou historickou kopií,“ říká předseda Nadace Berlínský zámek Manfred Rettig.

S modrou přilbou na hlavně a v oranžové vestě provází po stavbě, která je zatím betonově šedá. Pomalu už se ale obezdívá cihlami, do nichž se zapouštějí pískovcové okenní římsy a rámy.

Přehrát

00:00 / 00:00

V centru Berlína roste kopie zámku zničeného za druhé světové války. Na staveniště se šel podívat zpravodaj Pavel Polák

„Uvnitř to bude moderní budova, maximálně ekologická, bezbariérová. Nádvoří budou přístupná ve dne v noci. Je to zámek pro lidi a pro ty, kteří přijedou do Berlína,“ vysvětluje Manfred Rettig.

Zatím jsou na nádvořích jeřáby, nafrézované římsy, položené pískovcové sloupy, bláto a hluk. Místo návštěvníků tu chodí dělníci. Tvar už ale zámek má, včetně výrazné kopule.

„Nám jde o to, aby tato nová stavba nesloužila aktuální politice. Bude místem, ve kterém se má vést dialog mezi kulturami. To je ponaučení z naší vlastní historie,“ připomíná předseda nadace.

V centru Berlína se staví kopie zámku zničeného při spojeneckých náletech za druhé světové války | Foto: Pavel Polák

V barokním zámku, který leží na berlínském Muzejním ostrově, sídlili němečtí císaři. Pro Německo to bylo dříve jedno z nejdůležitějších míst. Jeho kopie bude stát v přepočtu 16 miliard korun, z toho téměř 3 miliardy korun musí dát z finančních sbírek samotná nadace.

„Historický vzhled a fasády stát neplatí. U soch proto zatím tolik nepospícháme. Ty jsou také závislé na finančních darech, které sháníme,“ doplňuje Manfred Rettig.

Ťukání v sochařské huti na okraji Berlína ve Špandavě, kde se vyrábějí andělé strážní, orlice a další ornamenty do zámeckých portálů, se odtud bude ozývat ještě nějakou dobu. Berlínský zámek se má slavnostně otevřít v září roku 2019.

ČRo, Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme