Oběti teroristického útoku v Berlíně připomene nový památník. Na jednom ze schodů je i české jméno

Dvanáct jmen vepsaných do schodů u Pamětního kostela na náměstí Breitscheidtplatz v centru Berlína bude od úterý připomínat oběti loňského teroristického útoku. Přesně před rokem islamista Anis Amri vjel kamionem do lidí na vánočním trhu. U jmen obětí je napsaná i země, ze kterých pocházely. Památník odhalí kancléřka Angela Merkelová spolu s příbuznými obětí.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé pokládají květiny a svíčky nedaleko místa neštěstí v Berlíně | Foto: Reuters

„Po celý rok jsme mohli vidět, jak lidé navštěvovali provizorní pamětní místo a jaký význam mělo. Tak tomu bude určitě i nadále,“ vzpomíná farář Martin Germer z Pamětního kostela na svíčky, cedule, květiny, fotografie mrtvých, které byly u zdi kostela.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zlatá trhlina na schodech v dlažbě bude v centru Berlína připomínat 12 obětí loňského teroristického útoku. Nový památník odhalí kancléřka i příbuzní obětí

Teď je nahradí stálý památník. Zlatá trhlina v dlažbě náměstí, vedoucí ke schodům. Na nich jména 12 obětí, země původu, celkem šest států. Mezi nimi i Česká republika.

„Myslím si, že je důležité, aby tam ten památník byl, aby se nezapomnělo, že se tam něco stalo,“ říká Petr Čižmár. Jméno jeho manželky Nadi je také napsané na jednom ze schodů. Dodnes čeká na závěry vyšetřování. Německé úřady podle něj selhaly.

„Zatím nikdo nepřevzal zodpovědnost. Nikdo neodstoupil, lidé nadále vykonávají svoje funkce,“ povzdechl si v rozhovoru pro Radiožurnál. Na setkání příbuzných obětí s Angelou Merkelovou se na to kancléřky zeptal. Vyšetřování prý ještě probíhá.

„Ještě to stále není uzavřeno, a proto ani já sám v sobě to nemohu uzavřít,“ dodává.  

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme