Berlín věří v dobrou spolupráci se Zemanem. Do diskuse o dekretech nebude vstupovat

Německá vláda věří, že současná velmi dobrá spolupráce s Českem bude pokračovat i za prezidenta Miloše Zemana. Do diskuse o Benešových dekretech se nechce vměšovat. Německý kabinet tak reagoval na komentář deníku Die Welt, který vládě doporučil nezvat Zemana do Berlína.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Expremiér a prezidentský kandidát Miloš Zeman ve své předvolební kanceláři na Hradčanech | Zdroj: ČTK

Nastupující český prezident rozdmýchával protiněmecké nálady, napsal dnes německý deník Die Welt.

"Je to diskuse uvnitř české politiky a do ní se vměšovat nebudeme," uvedl na adresu naší předvolební debaty mluvčí německé vlády Peschke. Novému prezidentovi jménem německé vlády pogratuloval.

Přehrát

00:00 / 00:00

O česko - německých vztazích mluvil politolog a publicista Jaroslav Šonka

Stejně tak jako ruský prezident Vladimír Putin. Ten ve svém blahopřejném telegramu vyjádřil naději na "další rozvoj politického dialogu". Oznámila to tisková služba Kremlu.

Rozhodující budou konkrétní činy

Způsob Zemanovy volební kampaně určitě neovlivní formální stránku vztahů s Německem, míní politolog a publicista Jaroslav Šonka.

„Ovšem otázkou je, zda to neovlivní profil České republiky v zahraničí, nejen v Německu. Kdy vlastně bojujeme o to, zda nás budou vidět jako rovnocenné partnery, nebo jako nějaké králíčky, které není třeba zlobit, ale kteří v podstatě nemají tu váhu, kterou by mohli mít.“

Šonka za rozhodující pro formování česko – německých vztahů považuje konkrétní kroky politiků.

Hradní tým si začne Zeman skládat až na konci týdne, zatím odpočívá na chalupě

Číst článek

„Všichni máme tu historii za sebou. Máme historii poválečné doby, historii boje za lidská práva. A Miloš Zeman sám má poměrně bohatou historii. Řekněme různé šovinistické výroky při návštěvě Izraele a podobné věci.“

„A je třeba z toho vytvořit nějaký profil. A já považuji Miloše Zemana za dostatečně inteligentního, aby si toto uvědomoval a začal na tom pracovat,“ zdůraznil Šonka.

Připomněl, že zlepšování česko – německých vztahů by se nemělo odvíjet od toho, co bylo v minulosti, ale od toho, co by bylo možné za pět let. „A to je podle mne měřítko, podle kterého by se měla politika chovat,“ zdůraznil Jaroslav Šonka.

Milan Kopp, Jitka Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme