Berlín, Vídeň i Bratislava žádají na příští týden summit EU k běžencům

Šéfové vlád Německa a Rakouska Angela Merkelová a Werner Faymann žádají, aby byl na příští týden svolán mimořádný summit Evropské unie kvůli běžencům. Situaci je podle nich nutné řešit na celoevropské úrovni, protože tři země nejvíc zasažené uprchlickou vlnou, Německo, Rakousko a Švédsko, to vlastními silami nezvládnou. O summit EU stojí také Slovensko.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti v Röszke na maďarsko-srbské hranici

Migranti v Röszke na maďarsko-srbské hranici | Foto: Ľubomír Smatana

„Společně jsme se obrátili na předsedu Evropské rady Donalda Tuska a řekli, že tento problém lze vyřešit jen na celoevropské úrovni. Je to zodpovědnost celé Evropské unie,“ uvedla dnes Merkelová novinářům po jednání s Faymannem. Podle ní Tusk prověří, zda je možné mimořádný summit uspořádat už příští týden.

Summit by se podle německé kancléřky neměl zabývat rozdělením 120 000 běženců mezi státy EU, o kterém jednali unijní ministři vnitra v pondělí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přístup některých evropských států k uprchlické krizi komentoval bývalý český eurokomisař Štefan Füle

„Toto téma je u ministrů vnitra v dobrých rukou,“ dodala Merkelová.

Podle Faymanna by šéfové evropských států a vlád měli jednat o tom, jak zajistit, aby uprchlíci do Evropy nepřicházeli. Podle něj to vyžaduje větší podporu zemí, odkud běženci pocházejí, stejně jako podporu tranzitních zemí, aby běženci žádali o azyl už v prvním bezpečném státu, do kterého na své cestě vstoupí.

Nový plot i kontroly

O svolání mimořádného summitu stojí také Slovensko, jak dnes řekl slovenský premiér Robert Fico. Slovensko chce podle něj také zadržovat nelegální migranty, kteří do země vstoupí.

Slovensko v pondělí ohlásilo zpřísnění ostrahy svých hranic s Maďarskem a Rakouskem a zavedení namátkových kontrol vozidel, které projíždějí přes hraniční přechody s těmito státy. Právě Maďarsko patří v EU k zemím, které v uplynulých měsících čelily největšímu náporu migrantů.

Země proto připravuje plány na stavbu plotu podél hranice s Rumunskem. Podle maďarského ministra zahraničí je to nutné, protože pašeráci lidí mění trasy a obcházejí tak plot, kterou nechala maďarská vláda postavit na hranicích se Srbskem.

Maďarská vláda dnes vyhlásila kvůli migrační vlně krizový stav ve dvou oblastech na jihu země. Opatření mimo jiné umožní vyslat armádu, aby pomohla policii střežit hranice. Očekává se, že tento krok schválí už příští týden parlament.

Kvůli náporu uprchlíků zavedlo dočasně kontroly na svých vnitřních hranicích i Německo a počínaje půlnoci k tomuto kroku přistoupí i Rakousko. Hraniční kontroly se zatím budou týkat hranic s Maďarskem, Slovinskem a Itálií, sdělila Vídeň Evropské komisi.

Podle Bruselu je opatření rakouských úřadů v souladu s pravidly v rámci schengenského prostoru, protože jde o mimořádnou situaci. Rakousko může kontroly zavést, a to maximálně po dobu 2 měsíců.

V reakci na krok Němců posiluje opatření na hranicích s Rakouskem i Česká republika.

Uprchlíci v německém Flensburgu | Foto: ČTK/AP Christian Charisius

ČTK, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme