Berlín vítá předání moci v Iráku přechodné vládě

Západní země přijaly s povděkem přechod moci v Iráku na přechodnou vládu. Rusko je naopak skeptické a z arabských zemí přicházejí smíšené reakce. Jak reagovalo Německo, které spolu s Francií, bylo hlavním evropským kritikem irácké války?

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Gerhard Schröder

Gerhard Schröder | Foto: David Šťáhlavský | Zdroj: Český rozhlas

Německý kancléř Gerhard Schröder pozitivně oceňuje dřívější předání moci přechodné vládě v Iráku. Spolková republika vždy zastáncem co možná nejrychlejšího přechodu suverenity na Iráčany, připomíná Schröder.

Po letech válečných utrpení a diktatury má nyní Irák šanci žít v míru a bezpečí, soudí spolkový prezident Johanes Rau. Ten ujistil také svého nového iráckého kolegu Ghásího al Jawera, že od Německa může očekávat podporu.

Německo však nehodlá v žádném případě vyslat do Iráku ani své vojáky a kvůli bezpečnosti v Bagdádu, stejně jako EU, ani své humanitární pracovníky.

Milan Kopp, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme