Berlínské centrum odmítá vystavit zničenou ruskou techniku. Ukrajinská diplomacie vyzývá akci povolit

Centrum Berlína odmítá výstavu techniky, kterou při válce s Rusy ukořistila ukrajinská armáda. Plány expozice, která se vedle Krakova objevila i na pražské Letné, zamítlo vedení čtvrti Mitte. Ukrajinská diplomacie vyzývá radnici, aby zasáhla a akci povolila.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velvyslanectví Ukrajiny zorganizovalo na Letenské pláni výstavu zničené ruské techniky.

Velvyslanectví Ukrajiny zorganizovalo na Letenské pláni výstavu zničené ruské techniky. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Okrsek Berlin-Mitte kritizuje morální stránku výstavy. V ukořištěných tancích nebo obrněncích zemřeli lidé. Problémem je prý i poselství expozice. Může podle radnice jít o ovlivnění zahraniční politiky Německa, a proto by expozici měla nejdřív posvětit spolková vláda.

Dosluhující ukrajinský velvyslanec Andryj Melnyk považuje tyhle názory za skandální. V rozhovoru s listem Tagesspiegel odůvodnění berlínských úřadů označil za „jalové“. Úřad by podle něj měl zamítnutí vzít zpátky a akci povolit.

„Zničená ruská vojenská technika, která by byla vystavena v srdci Berlína, měla lidem v Německu zblízka zprostředkovat, jaká je brutální a zničující válka,“ řekl velvyslanec, který už v minulosti otevřeně kritizoval německé představitele kvůli jejich přístupu k ruské agresi proti Ukrajině.

Žádost o vystavení techniky na hlavní třídě Unter den Linden čekala na posudek od konce června. Majitelé soukromého muzea věnovaného moderním německým dějinám chtěli, aby si lidé symboly ruské útočné války mohli prohlédnout po Varšavě a Praze i v Berlíně.

Úředníci ji ale zamítli s tím, že v tanku, který chtěli postavit před ruskou ambasádou, pravděpodobně zemřeli lidé, a vystavovat ho není proto vhodné.

„Jasně, když se Putin dozví, že v Berlíně stojí v ulicích tanky, napochoduje okamžitě přes Polsko do Berlína,“ poznamenal ironicky Wieland Giebel, který je jedním z iniciátorů výstavy. V deníku Berliner Zeitung dodal, že jedině „díky fyzické přítomnosti těchto strojů je možné vidět, jaké násilnosti mohou tato obrovská monstra způsobovat“.

vjb, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme