Berlínská policie se chystá na silvestra. Podle odborníka se mladí utvrzují v názoru, že je slabá

Berlínská policie kvůli silvestru připravuje jednu z nejrozsáhlejších akcí za dlouhá léta. Město chce předejít výtržnostem, které provázely minulé oslavy a letos by mohly být ještě horší. K napětí ve společnosti přispělo dění na Blízkém východě, které v přistěhovaleckých čtvrtích silně rezonuje.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní potyčky s propalestinskými demonstranty v Berlíně

Policejní potyčky s propalestinskými demonstranty v Berlíně | Foto: Fabrizio Bensch | Zdroj: Reuters

Berlín se letos na silvestrovské oslavy chystá netradičně. Město budou po celou noc křižovat policisté, aby se neopakoval scénář z loňska, kdy stovky výtržníků útočily na hlídková auta a na záchranáře. Ve zbytku Německa byl ale klid.

Vysvětlením, proč tento problém trápí jen Berlín, je skladba města. V Berlíně se nachází čistě přistěhovalecká čtvrť Neukölln, ve které se loni stala většina útoků. Výtržníci házeli kameny na hlídková auta a odpalovali pyrotechniku směrem do domů nebo na skupinky lidí. Se zraněním tehdy skončilo více než 40 policistů a zadrženo bylo kolem 200 pachatelů. Většinou šlo o mladíky z přistěhovaleckých rodin.

Obří demonstrace v Paříži i Londýně. Metropole za sebou mají kvůli dění v pásmu Gazy bouřlivý víkend

Číst článek

Podle odborníka na extremismus Ahmada Mansoura často za činy stojí rodinná výchova, ve které se mladí utvrzují v názoru, že je německá policie slabá a můžou si proti ní dovolovat. Problémy s mládeží ale trápí Německo už déle. Agresivita mezi mladými se stupňovala zejména po pandemii koronaviru.

Přes letní sezonu čelila potyčkám i jiná německá města. Teď se k tomu přidávají i aktuální problémy spojené s protiizraelskými náladami v části společnosti. Kvůli tomu je situace napjatá. V kombinaci se silvestrovskými oslavami může napětí ještě dál gradovat. Právě kvůli situaci v Gaze panuje v ostatních částech Německa obava, že se výtržnictví nemusí omezit jen na Berlín.

Spolkový ministr spravedlnosti Marco Buschmann volá po dalších opatřeních. Podle něj by policistům mohlo být povoleno použití paralyzérů. Ty fungují na bázi elekrického impulzu, který zpacifikuje útočníka.

Německá policie kontroluje katedrálu v Kolíně nad Rýnem. Obává se teroristického útoku

Číst článek

Elektrické paralyzéry smí využívat zásahové komando v Bádensku-Wütenbersku. Podle statistik ale vychází, že k jejich plošnému využití nedochází. Za celý rok nebyl paralyzér použit ani jednou.

Je tedy otázkou, zda by povolení přineslo smysluplné řešení situace.

Václav Jabůrek, ano Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme