Berlín vzdá hold půlstoletí integrace Evropy

V Berlíně dnes startují oslavy padesátin Evropské unie. Německé kancléřce Merkelové se na poslední chvíli podařilo získat souhlas členských států s textem Berlínské deklarace, dokumentu, který má potvrdit společné evropské hodnoty a nastínit směřování Unie. Hlavy států a vlád mají deklaraci vyhlásit v neděli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

symbol Evropské unie | Foto: AFP

Na prvním místě je v Evropské unii člověk, jeho důstojnost a práva, uvádí se mimo jiné v deklaraci. Zmiňuje se i o tom, že mezi hlavními cíli Unie je usilování o mír, svobodu, demokracii, právní stát, toleranci a bezpečnost.

Hlavní spor se při přípravě dokumentu odehrával okolo toho, jestli v něm bude výslovně zmíněná potřeba přijmout evropskou ústavu. To se nelíbilo některým členským zemím včetně České republiky. Kancléřka Merkelová kvůli tomu ještě včera telefonovala českému prezidentu Klasovi a premiéru Topolánkovi. Deklarace se nakonec zmiňuje pouze o tom, že má být Unie do voleb do Evropského parlamentu v roce 2009 postavená na obnovený společný základ.

Kromě oficialit i lidové veselice

Popový koncert u Brandeburské brány, Klubová noc a Noc krásy ve státních muzeích, jejichž dveře zůstanou otevřené dlouho do noci - to jsou hlavní akce, na kterých budou moci Berlíňané i návštěvníci slavit 50. výročí podpisu Římských smluv, základu dnešní Evropské unie. Navečer se hlavy států a vlád členských zemí sejdou na koncertě Berlínské filharmonie.

Slavnostní vyhlášení Berlínské deklarace, o jejímž textu muselo Německo jako předsednická země Unie do poslední chvíle složitě vyjednávat, je plánované na zítřek.

Milan Kopp, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme