Berlín žije filmem

Na berlínském Berlinale začal první ze dvou filmových víkendů. Mezi čtyřmi desítkami soutěžních snímků se o hlavní ceny, tedy Zlaté a Stříbrné medvědy, neuchází ani jeden český film. Přesto Česká republika na 52. ročníku tohoto mezinárodního filmového festivalu nebude zcela chybět.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mezinárodní filmový festival Berlinale | Foto: ČTK/AP

Jak z německé metropole poznamenává zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský, Berlinale také letos nepřeje české, ale ani další středo a východoevropské filmové tvorbě. Tu totiž zastupuje jen maďarský snímek Pokušení. Přesto na českou filmovou školu organizátoři zcela nezapomněli. Jedno galapředstavení v rámci hlavní přehlídky je věnováno Miloši Formanovi. V retrospektivě se promítají také filmy jako Sedmikrásky nebo Intimní osvětlení.

I v soutěžním klání ale čeština zazní - a to ve filmu italského režiséra Silvia Soldiniho Žár ve větru. Ten svěřil totiž titulní role francouzskému herci a českému emigrantovi Ivanu Fraňkovi a české herečce Barbaře Lukešové.

Pro českou kinematografii bylo Berlinale nejúspěšnější před 12 lety. Tehdy hlavní cenu - Zlatého medvěda - získal trezorový film Jiřího Menzla Skřivánci na niti.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme