Berlín zvýší výdaje na pomoc uprchlíkům, změní azylovou politiku

Na mimořádné noční schůzce se koaliční špičky německé vlády dohodly na sérii opatření, se kterými Německo hodlá zvládnout současnou uprchlickou krizi. V rozpočtu na příští rok uvolní vláda v přepočtu 162 miliard korun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běženci jdou podél železniční trati u vesnice Roszke v Maďarsku

Běženci jdou podél železniční trati u vesnice Roszke v Maďarsku | Zdroj: Reuters

Německo chystá balíček významných změn v azylové politice. Mají pomoci ve zvládání uprchlické krize. Jen o víkendu přišlo do Německa asi 20 tisíc utečenců.

Na pomoc uprchlíkům by v příštím roce mělo jít v přepočtu o stovky miliard korun více než dosud. Konkrétně se zatím mluví o navýšení rozpočtu asi o 80 miliard, stejnou částku dostanou navíc jednotlivé spolkové země a obce, které uprchlíky ubytovávají.

Kromě toho návrh počítá s posílením spolkové policie - podle dokumentu, do kterého nahlédla agentura DPA, až o tři tisíce míst.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější kroky německých politiků v uprchlické krizi přiblížil zpravodaj ČRo Pavel Polák a komentoval politolog Petr Robejšek

Částečně se také změní přístup k uprchlíkům. Německo chce rozšířit seznam tzv. bezpečných zemí. Nově mezi ně mají patřit všechny balkánské státy, které nejsou členy Evropské unie.

Doteď bylo na seznamu Srbsko, Bosna a Hercegovina a Makedonie, nově by se na něm mělo objevit také Kosovo, Albánie a Černá hora.

Berlín už ostatně dříve ohlásil, že migrantům z těchto zemí nebude přiznávat azyl. Zbude tak víc míst pro válečné uprchlíky ze Sýrie, Iráku nebo Afghánistánu.

V táborech by měli uprchlíci místo finanční hotovosti dostávat spíše materiální pomoc.

Do Mnichova během neděle dorazilo 8600 uprchlíků, Merkelová čelí kritice

Číst článek

Pavel Polák, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme