Berlíňané budou v referendu rozhodovat o osudu letiště Tempelhof

O osudu proslulého letiště Tempelhof budou obyvatelé Berlína rozhodovat v referendu. Občanská iniciativa usilující o zachování jednoho ze tří letišť v německé metropoli totiž ve stanovené lhůtě shromáždila potřebných 170.000 podpisů. Výsledek lidového hlasování je ale nezávazný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letiště Tempelhof ještě v době svého provozu | Foto: SEBB

Vzdušný přístav v západní části Berlína se do srdcí obyvatel vryl především během sovětské blokády v letech 1948 a 49. Jednou z dominant města zůstává jeho mohutná odbavovací budova pocházející z dob nacionálního socialismu.

Nad Tempelhofem, na kterém dnes přistávají hlavně malá soukromá letadla, se vznáší Damoklův meč kvůli výstavbě obřího letiště Berlin-Brandenburg International. To má cestujícím začít sloužit v roce 2011 a součástí projektu je uzavření nejen Tempelhofu, ale taky dalšího berlínského letiště Tegel.

CDU kancléřky Merkelové a liberální FDP žádají berlínský senát, aby historické letiště nechal v provozu. Koalice sociálních demokratů a postkomunistů ale trvá na jeho uzavření a předpokládaný jednoznačný výsledek plebiscitu na tom nemusí nic změnit.

Jiří Hošek, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme