Berlíňané protestují proti obřímu letišti, bojí se hluku

Německá metropole se brzy stane významnou leteckou křižovatkou, jakou je dnes Frankfurt nebo londýnské Heathrow. Novým berlínským letištěm, pojmenovaným podle bývalého kancléře a západoberlínského starosty Willyho Brandta, má ročně projít až 27 milionů cestujících. Místní obyvatelé z toho nadšeni rozhodně nejsou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Provoz na berlínském tetišti Tegel je normální

Provoz na berlínském tetišti Tegel je normální | Zdroj: Reuters

Každé dvě minuty přistává na současném berlínském letišti Tegel letadlo. Za rok už tam bude klid, veškerý letecký provoz se totiž přesune na druhou stranu města, do čtvrti Schönefeld. Tamním občanům se to nelíbí. Už rok se scházejí na pravidelných demonstracích proti novému letišti.

„Bydlíme na Teltowě a leteckým provozem dnes nejsme nijak postiženi. To se má změnit, letecké trasy povedou přímo nad námi. Slibovali, že to tak nebude, přitom to věděli a falešně nás informovali. To nás naštvalo,“ rozčiluje se jeden z účastníků asi osmitisícové demonstrace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Demonstrace proti novému berlínskému letišti sledovala zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

„Jako postižení občané máme právo projevit svou nespokojenost. Řízení letového provozu musí najít jiné trasy a musí brát ohled na naše požadavky. Ti co nevyšli do ulic, si neumí představit, co to bude znamenat. Teď je to rozdělené – létá se na Schönefeld i Tegel. Vůbec si neumějí představit, co bude znamenat, až to bude nasměrováno jen na jedno místo,“ říká další demonstrující.

Podle nejnovější studie bude hlukem letadel postiženo na 650 tisíc obyvatel metropole. Letadla mají létat i nad Müggelským jezerem, největší rekreační plochou v Berlíně.

Letiště za 2,5 miliard eur už ale stojí, otevření se plánuje na červen 2012. I nespokojení obyvatelé už se pomalu smiřují s tím, že bude brzy zprovozněno. „S polohou letiště už nic neuděláme, ale je třeba prosadit noční zákaz letů a odklonit některé trasy aby letadla nelétala nad obydlenými oblastmi. Toho dosáhnout můžeme,“ je přesvědčený další účastník mítinku, který právě míří k podpisovému archu iniciativy Proti hluku.

Starosta: Letiště prospěje rozvoji

Berlínský starosta Klaus Wowereit je naopak přesvědčen o tom, že nové letiště bude prospěšné. „Přispěje to k novému rozvoji. Nepůjde o provinční letiště, celý svět bude snadno dosažitelný. Navíc vznikne 40 tisíc pracovních míst,“ tvrdí starosta.

Starosta Berlína Klaus Wowereit | Foto: Klára Stejskalová

Místní mu však příliš nevěří a bojí se, že se na nové letiště pouze přesune personál z toho starého.

Mezinárodní letiště je sice jedním z hlavním témat současné předvolební kampaně v Berlíně, většinu obyvatel třímilionové metropole to však příliš netrápí. Podle posledních průzkumů má Wowereit velkou šanci řídit berlínskou radnici i po volbách.

Klára Stejskalová, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme