Berlíňané rozhodují v referendu o dalším osudu letiště Tempelhof

Jaký osud čeká slavné berlínské letiště Tempelhof? O tom právě dnes spolurozhodnou obyvatelé německé metropole. Vůbec nejstarší komerční vzdušný přístav světa se má už letos na podzim rozloučit s leteckou dopravou. Zda na tom Berlíňané něco změní, je nejisté. Plebiscit je totiž právně nezávazný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

letiště Tempelhof ještě v době svého provozu | Foto: SEBB

Berlínský starosta Klaus Wowereit už taky opakovaně vzkázal, že případné vítězství přívrženců Tempelhofu na původním rozhodnutí nic nezmění. To počítá s uzavřením obou západoberlínských letišť, Tegelu a Tempelhofu.

Jde o podmínku po zahájení provozu obřího vzdušného přístavu Berlín-Brandenburg-International na jihovýchodě města v roce 2011. Zastánci udržení leteckého provozu na Tempelhofu se ohánějí především vzpomínkou na letecký most v letech 1948 a 1949.

"Lidé vděčí tomuto letišti za své životy a celé město mu vděčí za svou svobodu. Ano, ve hře jsou emoce, ale taky hospodářské zájmy," říká šéf sdružení Be-4-Tempelhof Stefan Dudzus. Odpůrci letiště si myslí, že by se obří plocha v centru Berlína měla využít smysluplněji, například jako obří park.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme