Berlínem pochodovaly tisíce neonacistů

V bitevní pole se odpoledne změnilo centrum Berlína. Levicoví radikálové vytloukli několik výloh, zdemolovali a převrátili policejní vozy a policisty samotné napadli dlažebními kostkami. Důvodem nepokojů byl pochod Národně demokratické strany Německa. Šlo o největší poválečnou akci neonacistů v německé metropoli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výstava o zločinech wehrmachtu | Foto: ČTK/EPA

Extrémní pravice oslavovala cestou v centru města předáky hitlerovského Německa a protestovala proti znovuotevření výstavy "Zločiny wehrmachtu". Expozici, která byla obnovena po dvou letech, kritizovali za jednostrannost nejen hlasy z tábora neonacistů. Dnešní průvod stoupenců krajní pravice vyvolal ostrou reakci antifašistů a židovských organizací. Na poslední chvíli se podařilo odklonit původně plánovanou trasu průvodu kolem hlavní berlínské synagogy.

Právě u ní se shromáždilo několik tisíc antifašistů, které sevřely policejní kordony. Když se je skupinka levicových radikálů pokusila prorazit, strhla se ostrá potyčka s policií. "Vedle mě jsou převrácená a zdemolovaná policejní auta, za mnou obrněné transportéry, vodní děla a několik tisíc demonstrantů", popsal odpoledne situaci zpravodaj Českého rozhlasu David Šťáhlavský. Bezpečnostním oddílům se za použití štítů a obušků podařilo dostat situaci pod kontrolu a radikály, kteří útočili dlažebními kostkami, vytlačit. Pozdě odpoledne se antifašisté za zpěvu židovských písní rozešli.

Marika Táborská, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme