Berlínská deklarace dál naráží na odpor, mimo jiné i Česka

Přípravy takzvané Berlínské deklarace provázejí vážné problémy. Dokument má shrnout dosavadní úspěchy i další vize Evropské unie. Sedmadvacítka by ho měla přijmout na víkendovém summitu v německé metropoli. Česko ale patří mezi země, které mají vůči přípravě textu i jeho obsahu výhrady. Zmocněnec premiéra Jan Zahradil dokonce zaslal německému předsednictví protestní dopis.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Evropská unie | Foto: europa.eu.int

Jak Český rozhlas zjistil z polských diplomatických zdrojů, v Berlíně údajně Zahradilův dopis vyvolal pobouření. Německo kritické hlasy zaznívající z Prahy odmítá.

Česku se nelíbí, že by měl text obsahovat termín červen 2009, do kdy by měla být vyřešena otázka institucionální reformy Evropské unie. To se podle zdrojů z české diplomacie nelíbí ani Velké Británii. Třetí rebelující země, Nizozemsko, má zase údajně výhrady procedurálního rázu.

Oproti původním představám totiž nemají v Berlíně deklaraci podepsat hlavy států a vlád unie, nýbrž jen předsedové tří hlavních unijních institucí. Konečné znění dokumentu, už přímo v národním jazyce, mají jednotlivé země obdržet dnes večer.

Jiří Hošek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme