Berlínská radnice chce udělat přítrž pití alkoholu u mladistvých

Jako v ráji si často připadají mladí Češi při cestách do Německa. Pivo, víno a šumivé nápoje nalévají v restauracích už šestnáctiletým. Nové vedení berlínské radnice to ale chce zakázat. Jde o součást koaliční dohody SPD s CDU.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkoholismus, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Garann Rose Means

Jak v Odpoledním Radiožurnálu konstatovala berlínská zpravodajka Klára Stejskalová, možnosti dát si alkohol ještě před dosažením plnoletosti mladí Němci v hojném množství využívají. Připomněla, že v poslední době jsou v Berlíně v módě různé míchané pivní nápoje.

„Za jejich konzumací se nechodí jen do barů či klubů, ale večírky se pořádají například i v městské hromadné dopravě. Nejde přitom o večerní akce, alkoholové párty se konají například i v dopoledních hodinách. To samozřejmě sebou nese různé negativní následky včetně stoupajícího počtu případů napadení, sexuálních deliktů a podobně,“ přiblížila.

Přehrát

00:00 / 00:00

O boji berlínské radnice proti pití alkoholu u mladistvých informovala v Odpoledním Radiožurnálu berlínská zpravodajka Klára Stejskalová

Berlínská CDU během volební kampaně proto přišla s návrhem zákazu prodeje alkoholu mladistvým. Teď se jí to podařilo prosadit do koaliční smlouvy s SPD. „Ale je otázkou, zda skutečně bude zákon přijat. A pokud ano, je zde ale ještě jedna věc, která selhává, a tou je následná kontrola,“ uvedla zpravodajka.

Alkoholismu mládeže se věnuje ve své knize s názvem Generace vodka také například pastor Bernd Siggelkow. Podle něj se naprosto pravidelně opíjí 10 procent mladistvých. I další statistiky potvrzují, že narůstá počet dětí dokonce mladších 15 let, které končí v nemocnicích s otravou alkoholem.

Podle zpravodajky je alkoholismus v Německu obecným problémem. „V Hamburku například od října zavedli zákaz pití alkoholu v MHD a v Berlíně se tedy bude jednat o zákazu prodeje alkoholu lidem do 18 let,“dodala Stejskalová.

Klára Stejskalová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme