Berlínská výstava přibližuje osudy nuceně nasazených Čechů

Výstava o českých totálně nasazených ve tzv. Třetí říši je ode dneška k vidění v Berlíně. Unikátní expozice s názvem Im Totaleinsatz detailně dokumentuje nejen systém nucených prací, ale taky složitou cestu k odškodnění obětí otrocké práce. Výstava v německé metropoli potrvá celý rok.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pracovní průkaz nuceně nasazeného

Pracovní průkaz nuceně nasazeného | Foto: muzeumprahy.cz

Páteří výstavy je 250 osobních fotografií a dokumentů, z nichž řada ještě v Německu nebyla k vidění. Velkým tahákem jsou fotografie z let 1942 až 1944, které během vlastního totálního nasazení v Německu pořídil fotograf Zdeněk Tmej.

Expozice v dokumentačním středisku nacistických nucených prací v berlínské čtvrti Schöneweide, ukazuje životní podmínky nedobrovolných českých dělníků i otrockou práci vězňů koncentračních táborů.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Hošek: Výstava o totálním nasazení

Základem výstavy "Im Totaleinsatz" je obdobná expozice Česko-německého fondu budoucnosti, která od roku 2005 zavítala do mnoha českých měst. Na většinou podřadnou práci bylo do Německa a na okupovaná území násilně přemístěno na 600.000 českých dívek a chlapců.

Asi 5 000 nuceně nasazených už svou rodnou zemi nikdy nespatřilo.

Milan Kopp, Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme