Nově objevená část Berlínské zdi bude chráněnou památkou. Podle ministra má mimořádný význam

Úsek Berlínské zdi, který nedávno objevil amatérský historik, bude chráněnou památkou. Oznámil to v pondělí podle agentury DPA zemský úřad památkové ochrany. Zhruba 80metrový úsek má prý zvláštní historický význam. Berlínská zeď německou metropoli rozdělovala 28 let, dva měsíce a 26 dnů. Ode dne, kdy „padla“, uplynula v pondělí přesně stejná doba.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Část Berlínské zdi

Úsek Berlínské zdi, který nedávno objevil amatérský historik. | Foto: Christian Bormann | Zdroj: Pankower Chronik

Berlínský zemský ministr kultury Klaus Lederer oznámil, že památkový úřad zahájí příslušné kroky k památkové ochraně kusu zdi poblíž nádraží příměstských vlaků Schönholz. Zbytek zdiva je podle něj mimořádně historicky významný.

„Dokládá to, jak byly v první fázi výstavby zdi používány k rychlému uzavření hranic struktury, které byly k dispozici,“ poznamenal Lederer. Zeď z této fáze podle něj není nikde jinde v Berlíně autenticky dochována.

Amatérský historik 19 let tajil svůj nález. V lese objevil 80 metrů Berlínské zdi

Číst článek

Zeď z cihel se nacházela až do roku 1988 na území komunistické NDR v městské části Pankow, ale poté byla během úpravy hranic přičleněna k části Reinickendorf v tehdejší západní části rozdělené metropole. To je údajně také důvod, proč po znovusjednocení upadla v zapomnění.

Amatérský historik Christian Bormann na konci ledna oznámil, že objevil pravděpodobně dosud neznámý úsek Berlínské zdi, která kdysi oddělovala západní a východní část německé metropole. Jde zřejmě o poslední existující kus původní bariéry obepínající někdejší Západní Berlín.

Berlínská zeď německou metropoli rozdělovala v letech 1961 až 1989. Západní část zůstala pod správou západních spojenců, zatímco východní se stala hlavním městem Německé demokratické republiky. Po dominovém zhroucení komunistických režimů ve státech střední a východní Evropy a opětovném sjednocení Německa v roce 1990 byla zeď stržena. Na svém místě zůstalo jen několik kusů, které slouží jako památníky.

Berlínská zeď patřila k nejpřísněji střeženým liniím studené války a lidem, kteří přes ni prchali na Západ, hrozila smrt. Podle dosud zdokumentovaných případů bylo při těchto pokusech zabito 140 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme