Berlínský Pergamon čeká rozsáhlá rekonstrukce. Potrvá 12 let

S milionem a třemi sty tisíci návštěvníků bylo Pergamonské muzeum v Berlíně vůbec nejnavštěvovanějším muzeem v Německu. Teď v něm začíná rozsáhlá rekonstrukce, která potrvá až do roku 2025.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pergamonské muzeum v Berlíně | Foto: Klára Stejskalová

Rekonstrukce bude naštěstí postupná a muzeum bude veřejnosti vždy částečně přístupné.

Kdo ještě Pergamonské muzeum nenavštívil a zajímá se o památky starověku, by měl do Berlína zavítat co nejdřív. Zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová ho považuje skutečně za jedno z nejúchvatnějších muzeí, jehož návštěva rozhodně stojí za to.

V první etapě rekonstrukce budou největší atrakce stále k vidění.

Patří mezi ně i helénistický Pergamonský oltář z 2. století před naším letopočtem, který archeologové objevili u dnešního Bergama na tureckém maloasijském pobřeží koncem 19.století. Sál s tímto oltářem by měl být zavřený až na tři roky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bude probíhat oprava legendárního berlínského Pergamonu, zjišťovala zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Klára Stejskalová

Další lákadlem je babylónská Ištařina brána nebo třeba Trhová brána z Milétu. Nebo třeba bohatě zdobená jordánská pouštní rezidence Mšata z 8.století.

Renovací postupně prochází celý Muzejní ostrov v centru Berlína, který je dnes památkou UNESCO. Z pěti velkých muzeí je Pergamon posledním muzeem, který čeká rozsáhlá rekonstrukce. Celkem by měla přijít na 385 milionů.

Při rekonstrukci má muzeum dostat nové, čtvrté křídlo a návštěvníci budou moci v budoucnu absolvovat bez překážek prohlídku zahrnující všechny expozice na jednom podlaží od antických sbírek po památky starověké Mezopotámie a Egypta.

V plánu je i architektonické propojení se sousedními muzejními budovami.

Klára Stejskalová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme