Berlínský Pergamon čeká rozsáhlá rekonstrukce. Potrvá 12 let

S milionem a třemi sty tisíci návštěvníků bylo Pergamonské muzeum v Berlíně vůbec nejnavštěvovanějším muzeem v Německu. Teď v něm začíná rozsáhlá rekonstrukce, která potrvá až do roku 2025.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pergamonské muzeum v Berlíně

Pergamonské muzeum v Berlíně | Foto: Klára Stejskalová

Rekonstrukce bude naštěstí postupná a muzeum bude veřejnosti vždy částečně přístupné.

Kdo ještě Pergamonské muzeum nenavštívil a zajímá se o památky starověku, by měl do Berlína zavítat co nejdřív. Zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová ho považuje skutečně za jedno z nejúchvatnějších muzeí, jehož návštěva rozhodně stojí za to.

V první etapě rekonstrukce budou největší atrakce stále k vidění.

Patří mezi ně i helénistický Pergamonský oltář z 2. století před naším letopočtem, který archeologové objevili u dnešního Bergama na tureckém maloasijském pobřeží koncem 19.století. Sál s tímto oltářem by měl být zavřený až na tři roky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak bude probíhat oprava legendárního berlínského Pergamonu, zjišťovala zahraniční zpravodajka Českého rozhlasu v Německu Klára Stejskalová

Další lákadlem je babylónská Ištařina brána nebo třeba Trhová brána z Milétu. Nebo třeba bohatě zdobená jordánská pouštní rezidence Mšata z 8.století.

Renovací postupně prochází celý Muzejní ostrov v centru Berlína, který je dnes památkou UNESCO. Z pěti velkých muzeí je Pergamon posledním muzeem, který čeká rozsáhlá rekonstrukce. Celkem by měla přijít na 385 milionů.

Při rekonstrukci má muzeum dostat nové, čtvrté křídlo a návštěvníci budou moci v budoucnu absolvovat bez překážek prohlídku zahrnující všechny expozice na jednom podlaží od antických sbírek po památky starověké Mezopotámie a Egypta.

V plánu je i architektonické propojení se sousedními muzejními budovami.

Klára Stejskalová, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme