Berlínský starosta Wowereit končí ve funkci, jedním z jeho neúspěchů je nedostavěné letiště

Po třinácti letech odchází z funkce berlínský starosta Klaus Wowereit. Úřad opouští z vlastního rozhodnutí. V poslední době čelil Wowereit velké kritice za neúspěšný projekt berlínského letiště. To se staví od roku 2006 a jeho otevření se kvůli vleklým technickým problémům už několik let odsouvá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Starosta Berlína Klaus Wowereit | Foto: Klára Stejskalová

"Že se do dnešního dne nepodařilo otevřít letiště, patří k velkým neúspěchům," bilancoval pro německý rozhlas Klaus Wowereit.

Za jeho vládnutí se Berlín proměnil ve vyhledávanou metropoli. "Jsme otevřené město,“ říkal. To pokládá Wowereit za svůj úspěch. Sám šel příkladem, hned po nástupu na radnici v roce 2001 se veřejně přiznal k homosexualitě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z berlínské radnice odchází Klaus Wowereit, šoumen, který německé metropoli vládl 13 let. Detaily přiblížil zpravodaj Pavel Polák

O Berlínu rád říkal, že je to město ‚chudé, ale sexy‘. Jeho příznivci, stejně jako jeho kritici se shodují v tom, že jako starosta byl šoumen, který si úřadování dokázal užívat. Ale zůstává po něm i řada problémů. Jedním z nich je právě berlínské letiště v Schönefeldu.

Staví se od roku 2006 a mělo se otevřít v létě 2012. V projektu ale selhalo plánování, vyskytla se v něm řada technických problémů a selhala také jeho kontrola. Zprovoznění letiště je tak v nedohlednu a náklady několikanásobě přesáhnou původní rozpočet.

Wowereit byl v dozorčí radě a přesto, že to není pouze jeho vina, kritika se snesla zejména na jeho hlavu. Už v létě se rozhodl, že v polovině prosince úřad berlínského starosty opustí.

Nové mezinárodní letiště Williho Brandta v Berlíně | Foto: Český rozhlas

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme