Berlínští důchodci squattují za záchranu svého společenského centra

Důchodci okupují společenský dům. Chodili si sem zacvičit, zahrát šachy, poslechnout přednášky, popovídat si. Teď je radnice v berlínské čtvrti Pankow chce kvůli vysokým nákladům o klubovnu připravit. A oni si to nechtějí nechat líbit. Po třech měsících neúspěšného jednání se rozhodli k radikálnímu protestu. Bývalou vilu šéfa východoněmecké Stasi Mielkeho, kde centrum dosud sídlilo, obsadili.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Berlínští důchodci squattují za záchranu svého společenského centra, který se nachází ve čtvrti Pankow

Berlínští důchodci squattují za záchranu svého společenského centra, který se nachází ve čtvrti Pankow | Foto: Klára Stejskalová

„Co budeme mít dnes k obědu? Zeleninovou pánev s rýží,“ domlouvá se trojice starších dam. Právě chystají jídlo pro další členy společenského klubu.

Donedávna se asi tři stovky důchodců přicházeli do centra učit cizí jazyky, na taneční hodiny nebo si jen tak přečíst noviny.

„Tady sedávají hráči bridže nebo kanasty, tady normálně bývá počítač,“ provází centrem zpravodajku Českého rozhlasu Kláru Stejskalovou dvaasedmdesátiletá ředitelka centra Doris Syrbeová.

Procházejí rozlehlou vilou, která se před týdnem proměnila v seniorský squatt. V každé místnosti je po jedné matraci, aby starší ženy měly alespoň částečně soukromí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Atmosféru společenského centra v berlínské čtvrti Pankow zaznamenala zpravodajka ČRo Klára Stejskalová

„Přespává nás tu sedm, šest žen, z nichž jedna tu je s manželem. Ale během dne nás sem přichází spousta přátel podpořit. Pomoci s úklidem, přinášejí nám jídlo,“ říká paní Syrbeová.

Ve vile v klidné části městské čtvrti Pankow v Tiché ulici je teď pořádně rušno. Příběh rozzlobených seniorů, kteří bojují za zachování svého společenského centra, přitahuje nejen novináře.

Doris Syrbeová představuje mladíka z Düsseldorfu. „Přišel jsem sem ve čtvrtek podpořit lidi, co jsou v právu. A také jsem si říkal, že budou třeba potřebovat nanosit dřevo, něco přestěhovat, odnést.“

Vlna solidarity přichází z celého Německa. Vzniklo několik iniciativ na podporu bojujících důchodců. Proč je chce vůbec pankowská radnice vystěhovat?

Společenské centrum v berlínské čtvrti Pankow | Foto: Klára Stejskalová

„Náklady na provoz přijdou ročně na několik tisíc eur. A rekonstrukce vily by stála jeden a půl milionů eur. To si nemůžeme dovolit,“ vysvětluje radní Jens Holger Kirchner.

Podle něj potřebuje městská čtvrť Pankow šetřit. Důchodcům nabízí jiné prostory, kam se mohou přestěhovat. Problém ovšem je, že každý zájmový klub by musel jinam.

„To nechceme, protože mnozí chodíme do několika kroužků, ráno cvičit, odpoledne na angličtinu a nemůžeme jezdit sem a tam. Navíc to také něco stojí,“ říká squatterka Briggite Klotscheová. Hlavní je ale podle ní to, že by se přetrhaly vazby, které si tu lidé za roky vytvořili.

Ženy jsou, zdá se, ve svém živlu - ochotně poskytují rozhovory, vaří kávu, organizují program na další dny. Jejich rodiny je podporují.

„Manžel mi sem chodí pomáhat, právě odnesl domů nakrájet chleby, které jsme včera dostali. Pak je zase přinese. Děti mají trochu obavy. Syn mi říká, zavolej až budeš ve vězení, ale to je jen taková legrace. Ale podporují mě. Jsem všichni v euforii,“ říká jedna z žen a další dodává: „Zůstaneme tu tak dlouho, dokud nepřijedou bagry."

Klára Stejskalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme