Berlusconi byl zproštěn obvinění z korupce

Milánský soud zprostil viny italského premiéra Silvia Berlusconiho, který byl obžalován z korupce. Soudci poukázali na promlčení některých obvinění. Verdikt nepřímo připouští, že Berlusconi dal svým podřízeným souhlas, aby začátkem 90. let podplatili tým římských soudců a tím získali pro jeho podnikatelské impérium Fininvest významné výhody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský premiér Silvio Berlusconi | Foto: Governo Italiano

Oba body obžaloby se vztahovaly k 80. a 90. letům, tedy k době předcházející Berlusconiho vstupu do politiky. Zatímco ostatní obžalovaní byli odsouzeni k poměrně přísným trestům, k premiérovi byl soud shovívavější. Státní žalobkyně přitom žádala pro Berlusconiho osmiletý trest odnětí svobody a doživotní zákaz výkonu veřejného úřadu.

Po 5 letech milánský soud vynesl rozsudek nad posledním obžalovaným, premiérem Berlusconim, v procesu, který se týkal korupce římských soudců. Není to však plně osvobozující rozsudek, protože co se týká 430 tisíc dolarů převedených z konta Berlusconiho společnosti Fininvest na konto římského soudce Squillanteho, soudci přiznali Berlusconimu polehčující okolnosti, a tím prohlásili čin za promlčený.

Obhájci premiéra se také hodlají proti rozsudku odvolat a budou požadovat úplné zproštění viny. S rozsdukem jsou plně spokojeny síly vládní koalice, ale i opozice doufá, že umírněný rozsudek uvolní napětí na italské politické scéně.

Vědunka Lunardi, Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme