Berlusconi byl zproštěn obvinění z korupce

Milánský soud zprostil viny italského premiéra Silvia Berlusconiho, který byl obžalován z korupce. Soudci poukázali na promlčení některých obvinění. Verdikt nepřímo připouští, že Berlusconi dal svým podřízeným souhlas, aby začátkem 90. let podplatili tým římských soudců a tím získali pro jeho podnikatelské impérium Fininvest významné výhody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský premiér Silvio Berlusconi | Foto: Governo Italiano

Oba body obžaloby se vztahovaly k 80. a 90. letům, tedy k době předcházející Berlusconiho vstupu do politiky. Zatímco ostatní obžalovaní byli odsouzeni k poměrně přísným trestům, k premiérovi byl soud shovívavější. Státní žalobkyně přitom žádala pro Berlusconiho osmiletý trest odnětí svobody a doživotní zákaz výkonu veřejného úřadu.

Po 5 letech milánský soud vynesl rozsudek nad posledním obžalovaným, premiérem Berlusconim, v procesu, který se týkal korupce římských soudců. Není to však plně osvobozující rozsudek, protože co se týká 430 tisíc dolarů převedených z konta Berlusconiho společnosti Fininvest na konto římského soudce Squillanteho, soudci přiznali Berlusconimu polehčující okolnosti, a tím prohlásili čin za promlčený.

Obhájci premiéra se také hodlají proti rozsudku odvolat a budou požadovat úplné zproštění viny. S rozsdukem jsou plně spokojeny síly vládní koalice, ale i opozice doufá, že umírněný rozsudek uvolní napětí na italské politické scéně.

Vědunka Lunardi, Markéta Kaclová, Denisa Novotná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme