Berlusconi čelí nějtěžší krizi své vlády

Italská vláda prochází těžkou krizí. Kabinet premiéra Silvia Berlusconiho zasáhla po prohraných regionálních volbách a vyvrcholila v pátek, když z partnerské Unie křesťanských demokratů a středu odstoupili tři ministři. Očekává se, že by měl premiér brzy odstoupit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvio Berlusconi a Marco Follini | Zdroj: ČTK

Italská média spekulují a tom, že by premiér mohl rezignaci podat už při dnešní schůzce s prezidentem Carlem Azehliem Ciampim. Považuje se ovšem za pravděpodobné, že v takovém případě bude Berlusconi pověřen sestavením nového kabinetu.

K odchodu vyzval ministry za Udc šéf strany a vicepremiér Marco Follini. O víkendu Follini zopakoval požadavek strany na vytvoření "nové vlády s novým programem". Tu by měl sice i nadále vést Berlusconiho, měla by ale reagovat změnami na drtivou porážku v regionálních volbách.

Berlusconi na odchod křesťanskodemokratických ministrů reagoval rozhořčeně a pohrozil předčasnými volbami, jestliže se Udc do vlády nevrátí. Na ministerstvu vnitra už podle agentury DPA probíhají přípravy na předčasné volby, zvažované údajně na červen.

Řádné parlamentní volby připadají až na jaro 2006. Bez Udc a odštěpené strany nových socialistů, která rovněž odvolala své státní tajemníky, by ovšem Berlusconiho blok ztratil vlastní většinu v obou komorách parlamentu. Současná Berlusconiho vláda je nejdéle vládnoucím kabinetem v poválečných dějinách Itálie.

Martin Hromádka, Lubica Bergmanová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme