Berlusconi dostal čtyři roky za daňové úniky. Za mříže ale zatím nepůjde

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi stráví ve vězení maximálně rok, přestože ho soud odsoudil ke čtyřem letům odnětí svobody. Vztahuje se na něj amnestie z roku 2006, která automaticky zmírňuje trest osobám bez předchozích záznamů v rejstříku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvio Berlusconi | Zdroj: ČTK

Milánský soud zakázal Berlusconimu vykonávat po dobu pěti let jakoukoli veřejnou funkci a tři roky nesmí zasedat ve vedení společností. Uložil mu také vysokou pokutu v řádech miliónů.

Berlusconi obvinil soud z podjatosti, která je podle něj patrná i z toho, že mu vyměřil vyšší trest, než navrhoval státní zástupce.

"Je to neuvěřitelný a netolerovatelný politický proces v barbarské a necivilní zemi," vyjádřil se k verdiktu soudu pro italský televizní kanál Italia 1 sám Berlusconi a popřel, že by mezi rozsudkem a jeho rozhodnutím nekandidovat v nadcházejících volbách na post premiéra byla nějaká souvislost.

Lídr levicové strany ‚Itálie hodnot‘ Di Pietro přivítal výrok soudu slovy: "Na každého jednou dojde. I přes zákony, které si Berlusconi upravil, aby byl nepostižitelný, pravda vyšla najevo."

Bývalý premiér vyslechne brzy výrok milánského soudu také v takzvané kauze Ruby, ve které je obviněn ze sexuálního styku s nezletilou dívkou.

Čtyřletý trest vyměřil soud Berlusconimu kvůli daňovým únikům v jeho mediálním impériu Mediaset. Berlusconi se proti rozsudku hodlá odvolat a celý proces tak potrvá zřejmě několik dalších let. Hrozí tak jeho promlčení.

Lucie Chvojková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme