Berlusconi má většinu v obou komorách italského parlamentu

Volební aliance pravého středu Dům svobody italského mediálního magnáta Silvia Berlusconiho získala v nedělních volbách absolutní většinu křesel v obou komorách italského parlamentu. Potvrdilo to ministerstvo vnitra.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle oficiálních výsledků získal Dům svobody 368 křesel v 630členné Poslanecké sněmovně a 177 křesel ve 324členném Senátu. Dosavadní vládní koalice levého středu získala v Poslanecké sněmovně 242 míst a v Senátu 125 křesel. Vůdce dosavadní vládnoucí koalice levého středu Francesco Rutelli uznal volební porážku. Konzultace o vytvoření vlády v rámci své koalice zahájí Berlusconi pravděpodobně už koncem týdne.

Silvio Berlusconi slíbil, že jeho vláda bude usilovat o posílení vztahů s Evropskou unií a se Spojenými státy. Zároveň vyjádřil přesvědčení, že jeho kabinet bude zemi vládnout celý pětiletý mandát.

Podle Berlusconiho jsou výsledky voleb výzvou ke změně a "my nesmíme zklamat". Všem Italům současně pravicový lídr vzkázal, že od začátku bude jeho vláda méně mluvit a více pracovat. Začne prý tím, že splní sliby, které lidem dal. To znamená zrušit dědickou a darovací daň, zvýšit důchody, udělat školskou reformu, podívat se na veřejné zakázky a aby se lidé cítili bezpečně, zavést policisty v každé čtvrti. Nejbohatší muž Itálie zároveň slíbil, že do sto dnů vyřeší konflikt zájmů, který má jako podnikatel a zároveň politik. Právě na něj před volbami upozorňovala evropská média.

Vláda, kterou Berlusconiho blok v nadcházejících dnech vytvoří, bude od konce druhé světové války už 59. italským kabinetem. Žádné z předcházejících vlád se zatím nepodařilo odsloužit pětiletý mandát, aniž by nedošlo ke změně na místě premiéra či ministrů.

Markéta Kaclová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme