Berlusconi rezignuje. Ale až po schválení reforem

Italský premiér Silvio Berlusconi dnes sdělil prezidentu Giorgiu Napolitanovi, že okamžitě odstoupí z funkce, jakmile parlament schválí balík rozpočtových a ekonomických reforem, které požaduje Evropská unie. Reformy mají odvrátit hrozbu dalšího zhoršování dluhové krize země.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský premiér Silvio Berlusconi během debaty v senátu | Zdroj: Reuters

Berlusconi dnes ztratil většinovou podporu v Poslanecké sněmovně. K oznámení demise se rozhodl po jednání s italským prezidentem Giorgiem Napolitanem.

ČTĚTE TAKÉ: Berlusconiho vláda ztratila většinu v parlamentu

Premiér Berlusconi se zavázal, že podá demisi bezprostředně poté, co parlament schválí dodatečný rozpočet, který obsahuje i několik protikrizových opatření, požadovaných Evropskou unií.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nejnovějším vývoji na Apeninském poloostrově mluvila ve Stalo se dnes spolupracovnice ČVRoi Vědunka Lunardi

Dodatečným rozpočtem se právě zabývá Senát a premiér požádal opozici, aby přispěla svým dílem k urychlenému schválení tohoto zákona.

Nástupce, úřednická vláda, či předčasné volby

Jak z Říma připomněla spolupracovnice Českého rozhlasu Vědunka Lunardi, premiér pak bude mít před sebou tři možnosti. Buď doporučí prezidentu republiky jako svého nástupce tajemníka jeho strany Lidu svoboda Alfana, jak mu to radí Liga severu , aby vláda zůstala v rukou pravého středu, nebo by mohl nechat rozhodnutí na prezidentu republiky.

A ten by se mohl pokusit o úřednickou vládu, která by ale asi neměla dostatečně silnou většinu v parlamentu - anebo by mohl vsadit na předčasné volby. Mnoho bude záviset na rozhodnutí prezidenta republiky.

Finanční trhy dnes nereagovaly pro Itálii přívětivě. Bezprostředně po hlasování ve sněmovně šly totiž úroky znovu nahoru. Očividně to zarazilo levicovou opozici, která dosud tvrdila, že hlavním kamenem úrazu je Berlusconi a každá bližší možnost jeho odchodu ze scény povzbudí finanční trhy. Prozatím se odehrává opak.

Italská republika | Foto: Emanuel Macoun

Hlavní síla opozice, Demokratická strana, dosud neřekla jasně, zda podpoří evropské reformy, nebo ne. Vyhýbá se odpovědi na tuto otázku.

Ale jsou tu i další důvody nevelkého nadšení finančních trhů. Předčasné volby by přinesly další, asi tříměsíční odklad reforem požadovaných Evropskou unií a mohla by zvítězit levicová opozice a ta reformy nechce.

Konec agonie současné vlády se zřejmě odkládá a zůstává otevřená otázka, kdo bude schopen realizovat reformy požadované Evropskou unií.

Vědunka Lunardi, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme