Berlusconiho čeká soud. Kvůli údajnému sexu s nezletilou

Kvůli placenému sexu s nezletilou a kvůli zneužití pravomoci stane před soudem italský premiér Silvio Berlusconi. Milánští žalobci žádali, aby soudní proces začal co nejdřív. Vyšetřující soudkyně proto dala případu Berlusconiho termín 6. dubna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italové protestovali kvůli dalšímu sexuálnímu skandálu Silvia Berlusconiho a žádali jeho demisi

Italové protestovali kvůli dalšímu sexuálnímu skandálu Silvia Berlusconiho a žádali jeho demisi | Foto: Luca Bruno | Zdroj: ČTK

Premiér Berlusconi je obviněný z toho, že zaplatil za sex s mladistvou Maročankou a že také zneužil úřední pravomoci, když se za ni přimluvil po zadržení kvůli krádeži. Italský ministerský předseda ale tato obvinění popírá a nesouhlasí ani s tím, že svoji pravomoc zneužil i v jiných soudních případech, které se jeho osoby týkaly.

Dnes italský soud v Miláně rozhodl o zahájení zkráceného procesu proti Berlusconimu a datum jednání stanovil na 6. dubna. Jak v Odpoledním Radiožurnálu uvedla spolupracovnice ČRo v Itálii Vědunka Lunardi, na italskou justici je to až neuvěřitelně rychlý postup.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální informace spojené s procesem s Berlusconim přiblížila v Odpoledním Radiožurnálu římská spolupracovnice ČRo Vědunka Lunardi

V případě je ale podle ní také několik záhad. Připomněla, že například jako poškozené strany se předpokládají mladistvá marocká dívka Karima, která měla mít sexuální styk s premiérem a ministerstvo vnitra - kvůli Berlsuconiho přímluvě za Karimu.

„Ale jak Karima, tak ministerstvo se za poškozené nepovažují. Navíc milánský tribunál obešel pravomoci parlamentu, který rozhoduje o tom, jestli může být některý člen parlamentu souzen - ještě před dvěma týdny toho využili dva politici, jeden z opozice,“ uvedla Lunardi. Dodala, že premiéra prozatím nereagoval a nezúčastnil se tiskové konference na Sicílii, kde byl očekáván.

Dopad na stabilitu vlády

Podle Lunardi bude mít celý případ i dopad na stabilitu vlády. Připomněla, že po odchodu postfašistické složky Gianfranca Finiho z vládní většiny, se vláda opírá a nepříliš stabilní většinu v poslanecké sněmovně. A další rýsující se trable s justicí, kdy i římská prokuraturu studuje Berlusconiho večírky v jeho soukromém sídle, neustále oslabují vládu.

„Opozice využívá situace a snaží se získat na svou stranu jediného spojence Berlsuconiho - Ligu severu. Slibuje jí, že schválí daňový federalismus, který je tím pravým jablkem sváru na současné politické scéně. Liga je v pokušení, ale váhá, protože levice jí s federalismem už jednou oklamala,“ přiblížila Lunardi.

Jak ale připomněla Lunardi, podle posledních průzkumů, by ve volbách opět zvítězil Berlsuconiho pravý střed. Italové podle ní mají strach z vlády, kterou by tvořili komunisté, bývalí komunisté i postfašisté.

V posledních dnech demonstruje za rezignaci Silvia Berlusconiho stále více lidí. Chování kontroverzního politika dalo také podnět ke vzniku manifestu proti špinění ženské pověsti ve veřejném životě. Podepsalo ho už víc než sto tisíc Italek. Chtěly poukázat na to, že žena je úspěšná ne díky placenému sexu, ale kvůli svým schopnostem a vzdělání.

Vědunka Lunardi, Katarína Brezovská, Martina Hanáčková, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme