Berlusconiho pozice je ohrožená, opustil ho hlavní spojenec

Italský premiér Silvio Berlusconi pravděpodobně přišel o většinu v Poslanecké sněmovně. K rezignaci ho totiž vyzval jeho hlavní spojenec, šéf Ligy severu Umberto Bossi. Vládu dnes ve sněmovně čeká klíčové hlasování o schválení státních účtů za minulý rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italský premiér Silvio Berlusconi | Zdroj: Reuters

Berlusconi v tomto hlasování pravděpodobně zvítězí. Opozice se totiž chce zdržet, aby neblokovala přijetí důležité normy. Ihned poté chce ale vyvolat hlasování o nedůvěře.

Spekuluje se o tom, že Berlusconi by mohl v nejbližší době podat demisi, pokud uvidí, že za ním nestojí nadpoloviční většina poslanců.

Přehrát

00:00 / 00:00

Spolupracovník Českého rozhlasu v Itálii Josef Kašpar hodnotí Berlusconiho vyhlídky

Řada členů jeho strany Lid svobody ho totiž nechce podpořit. Premiér ale na druhou stranu opakovaně prohlašoval, že demisi nikdy nepodá.

Pokud padne, tak prý jedině v rámci hlasování o důvěře. Podle médií by výzva k demisi ze strany Ligy severu mohla být pro Berlusconiho poslední ranou.

ČTĚTE TAKÉ: Italský premiér Berlusconi čelí silnému tlaku. Odstoupit nehodlá

„Řekl bych, že dnes je podpora skutečně mizivá. Podle posledních průzkumů se hovoří o 20 až 22 procentech italských občanů. Myslím, že drtivá většina Italů je již celou situací unavena. Tady už není otázka osobních peripetií premiéra či jeho sporů s justicí, ale otázka, která Italům dělá skutečně velké obtíže a také starosti,“ říká spolupracovník Českého rozhlasu v Itálii Josef Kašpar.

Podle něj je odchod Berlusconiho v tomto okamžiku nevyhnutelný, protože se jedná o nejmenší zlo.

Neutrální premiér by mohl realizovat reformy

I pokud ale dnes Berlusconi vyhraje, jeho problémy nekončí. Dalšímu krizovému hlasování má totiž jeho kabinet čelit příští týden v Senátu, který bude hlasovat o vládním balíčku protikrizových opatření. A ani ten nemá mezi italskými politiky plnou podporu.

Většina pozorovatelů je proto přesvědčena o tom, že pokud se vláda nedostane do krize dnes večer, dojde k tomu příští nebo přespříští týden. Sám Berlusconi by ale nejraději zůstal u moci až do konce roku, aby se pak na jaře pokusil dosáhnout předčasných voleb.

Podle opozice by mohla celý problém vyřešit vláda národní solidarity vedená pokud možno neutrální osobností, která by poskytla důvěru zahraničním trhům, že nepopulární reformy budou konečně realizovány.

Bossi například podle agentury Reuters vyjádřil názor, že novým premiérem by se měl stát bývalý ministr spravedlnosti Angelino Alfano ze strany Lid svobody.

Ondřej Houska, Josef Kašpar, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme