Berlusconiho vláda ztratila většinu v parlamentu

Vláda italského premiéra Silvia Berlusconiho ztratila poslaneckou většinu. Ukázalo to klíčové hlasování v italském parlamentu. Zákon o státním závěrečném účtu za loňský rok sice prošel, ale podpořila ho méně než polovina poslanců.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silvio Berlusconi

Silvio Berlusconi | Zdroj: ČTK

Opozice se hlasování zdržela, avšak italského premiéra vyzvala, aby podal demisi. Spojenec Silvia Berlusconiho Liga severu sice dala dnes v Poslanecké sněmovně premiérovi své hlasy, ale současně jej žádá, aby odstoupil v zájmu Itálie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Současnou pozici premiéra popsal v Ozvěnách dne spolupracovník ČRo v Itálii Josef Kašpar

ČTĚTE TAKÉ: Berlusconiho pozice je ohrožená, opustil ho hlavní spojenec

Premiér Berlusconipak slíbil, že oznámí dnes večer nebo zítra, zda podá demisi anebo bude dál tvrdohlavě bojovat v parlamentu a požádá o důvěru v otázce reforem požadovaných Evropskou unií.

Hlasování dál zesílilo tlak na premiéra, o jehož rezignaci se v posledních dnech silně spekuluje. Berlusconi dosud úvahy o odstoupení odmítal.

Vysoké úroky z italských státních dluhopisů zneklidňují Evropskou unii. Výnos z nich se přiblížil sedmi procentům. Budoucnost Itálie byla předmětem jednání ministrů financí evropské sedmadvacítky v Bruselu. Jak po jednání uvedl český ministr Miroslav Kalousek, Evropská unie si uvědomuje, že na případnou záchranu Itálie její síly nestačí.

Schůzka s prezidentem

Spolupracovník Českého rozhlasu v Itálii Josef Kašpar v Ozvěnách dne zdůraznil, že dnešní hlasování vypovídá o oslabení pozice Berlusconiho. „Nepotvrzené zprávy hovoří o tom, že premiér bude informovat prezidenta republiky o současné situaci, ale nemá nikterak v úmyslu podat demisi.“

„V tomto okamžiku lze říci, že Berlusconi je součástí italských problémů, a to, že nepožívá důvěry mezinárodních kruhů je bezpochyby pro Itálii velkým handicapem,“ konstatoval Kašpar.

Podle něho se Itálii nepodařilo prosadit všechny reformní kroky žádané Bruselem, protože Berlusconi nebyl schopen protlačit některé reformy proti protestu některých lobby. „Asi zůstane na příští vládě, která bude složena i z levice, udělat tu řekněme špinavou práci, kterou měla udělat vláda Berlusconiho.“

Josef Kašpar také připomněl, že Itálie má dostatečný potenciál k tomu, aby se vymanila z ekonomických potíží. „Ale bezpochyby je třeba velmi rázných a drastických opatření, která by změnila celý systém, jež v Itálii dlouho stagnuje – a není to chyba jen vlády Silvia Berlusconiho.“

Vědunka Lunardi, Milan Kopp, Tereza Tomášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme