Bezpečnostní politika i zdravotnictví. Poslední debatu demokratů před primárkami ovládl Sanders

Demokratičtí kandidáti na nominaci do boje o Bílý dům se v úterý v noci (místního času) utkali v sedmé a poslední televizní debatě před zahájením primárek. Diskuse se nejvíce točila okolo bezpečnostní politiky, otázek zahraničního obchodu či zdravotnictví. Nejvýraznější výkon předvedl člen levicového křídla Bernie Sanders.

Des Moines (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý viceprezident Joe Biden (vlevo) a někdejší starosta ze státu Indiana Pete Buttigieg (vpravo) poslouchají senátora Bernieho Sanderse během poslední debaty demokratů před primárkami | Foto: Shannon Stapleton | Zdroj: Reuters

Do debaty, jež se konala ve městě Des Moines v Iowě, se kvalifikovalo šest uchazečů: bývalý viceprezident Joe Biden, který se řadí k umírněným kandidátům demokratů, levicoví senátoři Bernie Sanders a Elizabeth Warrenová a někdejší starosta ze státu Indiana Pete Buttigieg, považovaný rovněž za umírněného. Kromě této čtveřice se debaty zúčastnili i kandidáti s nižšími preferencemi, senátorka Amy Klobucharová a miliardář Tom Steyer.

‚Deklarovali svou zaujatost.‘ Trumpův štáb odmítá akreditovat novináře Bloombergovy agentury

Číst článek

Velká část debaty byla věnována zahraniční politice. Zatímco představitelé levicového křídla Sanders a Warrenová by stáhli americké vojáky z Blízkého východu, Biden i Klobucharová by je zde ponechali.

Sanders, který se ze všech účastníků debaty nejčastěji dostával ke slovu a vymezoval se vůči protikandidátům, se snažil zdůraznit, že na rozdíl od Bidena v roce 2002 nezvedl v Kongresu ruku pro invazi do Iráku – krok, který sám bývalý viceprezident označil za „chybu“.

Sanders se oproti ostatním kandidátům lišil také v pohledu na obchodní politiku. Bidena, Warrenovou a další kandidáty nařkl, že podporují podle něj nevýhodnou severoamerickou smlouvu o volném obchodu USMCA i obchodní dohodu s Čínou, zatímco on by prosazoval více ochranářských opatření.

Trump to má ve svých rukou. Je téměř jedno, kdo bude kandidovat za demokraty, tvrdí historik

Číst článek

Debatu provázelo napětí mezi Sandersem a Warrenovou, která svého volebního soka dříve v úterý obvinila, že jí v roce 2018 při soukromém rozhovoru řekl, že žena nedokáže v prezidentských volbách porazit současného republikánského šéfa Bílého domu Donalda Trumpa.

Sanders tento výrok kategoricky popřel. „Neřekl jsem to,“ citovala agentura DPA Sanderse. Ten dodal, že podpoří jakoukoliv ženu či muže, který obdrží nominaci Demokratické strany a utká se s Trumpem.

Miliardář Steyer, který dostával v diskusi nejméně prostoru, se snažil pasovat do role největšího zastánce boje proti změnám klimatu: „Pořád mě šokuje, že jsem tady na pódiu jediný, kdo řekne toto: První den (v úřadu) bych vyhlásil stav klimatické nouze.“

Debaty budou ve stejném formátu pokračovat i poté, co se 3. února v Iowě rozjedou demokratické primárky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme