Sanders znovu kandiduje na prezidenta USA. Posledně ho v demokratických primárkách porazila Clintonová

Nezávislý vermontský senátor Bernie Sanders v úterý oficiálně oznámil, že se znovu uchází o křeslo prezidenta Spojených států. Do voleb v roce 2020 chce vstoupit jako prezidentský kandidát Demokratické strany. Neúspěšně o to usiloval již v roce 2016, kdy ho ve stranických primárkách porazila bývalá první dáma a někdejší ministryně zahraničí Hillary Clintonová.

Tento článek je více než rok starý.

Washington (Aktualizováno: 14:06 19. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátor Bernie Sanders (archivní foto)

Senátor Bernie Sanders (archivní foto) | Foto: Yuri Gripas | Zdroj: Reuters

„V kampani v roce 2016 jsme zahájili politickou revoluci a nyní je čas s revolucí pokročit,“ řekl 77letý nezávislý senátor Bernie Sanders ve vermontském rozhlase.

První Trumpův republikánský vyzývatel. Bývalý guvernér Weld bude usilovat o stranickou nominaci

Číst článek

Americká média poznamenávají, že Sanders do boje o demokratickou nominaci nevstupuje oproti roku 2016 jako podceňovaný soupeř, patří naopak k nejsilnějším kandidátům.

V primárkách proti Clintonové dokázal oslovit davy a především mládež, která se stala ústřední součástí jeho úspěchu.

Sanders, který byl vnímán jako protiklad Clintonové, dokázal svou soupeřku navzdory její podpoře demokratickým vedením porazit v řadě klíčových států.

Svůj boj do poslední chvíle nevzdával a teprve na konci června 2016 veřejně prohlásil, že v listopadových volbách bude volit Clintonovou. Ta nakonec volby s republikánem Donaldem Trumpem prohrála.

Kandidáti demokratů

V průzkumech se Sanders objevuje mezi možnými demokratickými kandidáty spolu s bývalým viceprezidentem Joem Bidenem, který kandidaturu stále zvažuje, a kalifornskou senátorkou Kamalou Harrisovou na prvních místech.

O demokratickou nominaci se uchází i senátoři Elizabeth Warrenové, Amy Klobucharová, Kirsten Gillibrandová a senátor Cory Booker či bývalý kongresman Julian Castro.

Hillary Clintonová | Foto: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme