Sanders vyhrál demokratické primárky v New Hampshiru. Yang a Bennet odstoupili

Po sečtení výsledků z demokratických primárek v americkém státě New Hampshire s 26 procenty hlasů vyhrál senátor Bernie Sanders. Těsně za ním se s 24,4 procenta umístil někdejší starosta South Bendu v Indianě, kandidát Pete Buttigieg a na třetí příčce je s 19,7 procenta senátorka Amy Klobucharová. Televize CNN informovala, že bývalý viceprezident Joe Biden skončil pátý.

Concord (USA) (Aktualizováno: 6:47 12. 2. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senátor Bernie Sanders v New Hampshiru | Foto: Mike Segar | Zdroj: Reuters

V republikánských primárkách v New Hampshiru americký prezident Donald Trump s přehledem porazil někdejšího guvernéra státu Massachusetts Williama Welda.

Demokratické primárky v New Hampshiru byly teprve druhým soubojem o nominaci kandidáta, který stane v listopadových volbách proti prezidentovi Donaldu Trumpovi. Zároveň to bylo první hlasování v primárních volbách, jelikož v Iowě demokraté vybírali svého kandidáta systémem nominačních shromáždění.

Biden v New Hampshiru získal 8,4 procenta hlasů, což je méně než senátorka Elizabeth Warrenová, která je s 9,3 procenta čtvrtá. Podle agentury AP Biden špatný výsledek očekával, a tak se rozhodl ještě před zveřejňováním konečných výsledků pokračovat v kampani ve státě Jižní Karolina, kde demokraté uspořádají primárky 29. února.

Boj o každého delegáta. Sanders i Buttigieg požadují kontrolu výsledků primárek v Iowě

Číst článek

Podle CNN Sanders a Buttigieg si v úterních primárkách zajistili shodný počet devíti delegátů na stranickou konferenci, kde se kandidát nominuje, zatímco Klobucharová šest.

„Toto je vítězství a začátek konce Donalda Trumpa,“ uvedl po zveřejnění výsledků Sanders. Radost z výsledku vyjádřil také Buttigieg. „Díky vám kampaň, o které někteří říkali, že by neměla existovat, bude pokračovat,“ řekl.

Trump v republikánských primárkách v New Hampshiru získal 85,7 procenta hlasů a zajistil si 20 delegátů. Porazil tak někdejšího guvernéra státu Massachusetts Williama Welda, který získal 9,2 procenta hlasů ale žádného delegáta.

Yang a Bennet končí

Newyorský podnikatel Andrew Yang a senátor Michael Bennet ve středu po primárkách v New Hampshiru oznámili, že končí v klání o demokratickou nominaci na prezidentského kandidáta. Informovala o tom agentura Reuters.

„Jsem ten chlap, který umí matematiku, a z čísel je mi jasné, že tento závod nevyhrajeme,“ uvedl Yang před davem svých stoupenců, zatímco se začaly počítat hlasy z primárek v New Hampshiru.

V primárkách demokratů končí @Andrew Yang🧢 a jeho #YangGang2020, kandidát s příslibem 1000 USD/měsíc cony “dividendou svobody” a programem i přístupem, který se hodně vymykal. Slyšel jsem od několika Trumpových příznivců, že on je jediný z D, koho by zvažovali na podzim volit..

02:13 – 12. 02. 2020

1

„Nebylo to snadné rozhodnutí... Byl jsem přesvědčen, že poselství této kampaně nebude posíleno, pokud v klání zůstanu,“ dodal.

Pětačtyřicetiletý Yang si svou základnu stoupenců vybudoval nejprve na internetu, později se mu ale dostalo podpory dostatečného množství dárců, což mu umožnilo zúčastnit se šesti prvních debat demokratických kandidátů. V klání vydržel déle než někteří senátoři a guvernéři.

O tom, že končí v souboji o Bílý dům, ve středu informoval své stoupence také pětapadesátiletý senátor Bennet, který se v kampani zaměřoval zejména na zlepšení školství. Bennet přitom poznamenal, že v klání končí právě v New Hampshiru, kde vedl aktivní kampaň.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme