Beta dorazí do Nikaraguy a Hondurasu za několik hodin

Díky hurikánu Beta, který zesílil a přibližuje se k pobřeží, se v Nikarague a Hondurasu zvýšila pohotovost na maximum. Podle Saffirovy-Simpsonovy pětibodové škály dosáhl už síly druhého stupně a jak zjistilo americké Národní středisko pro hurikány na Miami, provází Betu vítr o rychlosti 165 kilometrů za hodinu. Navíc hrozí, že než se dostane na pevninu, změní se v nebezpečný hurikán třetího stupně. Hurikán Beta se včera přehnal přes malý kolumbijský ostrov Providence, kde sice nikoho neusmrtil, materiální škody tu ale budou obrovské.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé odjíždějí před hurikánem Beta | Foto: AFP

Beta se pohybuje směrem na západ rychlostí sedm kilometrů za hodinu a měla by tak pokračovat dalších 24 hodin. Pokud se tato orientace nezmění, dosáhne za několik hodin nikaragujských břehů. Ve čtyři hodiny ráno středoevropského času se oko hurikánu nacházelo zhruba pětasedmdesát kilometrů jihovýchodně od Nikaraguy. Konkrétně se jedná o malý přístav Puerta Cabezas s třiatřiceti tisíci obyvateli, kde už od soboty intenzivně prší a několik městských částí už bylo zaplaveno.

V noci na neděli tu také začala částečná evakuace, při které se obyvatelé ze svých většinou dřevěných obydlí uchýlili do kostelů a škol. Ty jsou ale už přeplněné a nikaragujský prezident Erique Bolaňos navíc přiznal, že stát nemá dostatek času ani prostředků, aby dokázala evakuovat všechny, tedy šedesát tisíc lidí. Zároveň také požádal o mezinárodní pomoc.

Sousední Honduras, kam má hurikán Beta dorazit dnes, je na tom ještě hůře - zde je jen z hlavního města Tegucigalpy potřeba evakuovat sto padesát tisíc obyvatel. Evakuace v Hondurasu probíhá již v pěti z osmnácti provincií.

Zvýšené napětí panuje také v Salvadoru, kde se obávají, že by Beta mohla sledovat stejnou cestu jako hurikán Mitch z roku 1998, který si vyžádal devět tisíc mrtvých a stejný počet pohřešovaných.

Markéta Pešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme