Betlém v belgické národní bazilice na Koekelbergu je prý největší na světě

Roztomilé, obdivuhodné, bohatě zdobené, prosté i honosné. Takové mohou být betlémy zobrazující narození Páně, které jsou k vidění v kostelech. V belgické národní bazilice v Bruselu na Koekelbergu mají letos prý největší betlém na světě. Alespoň se to tak uvádí na plakátech. Svým způsobem největší opravdu je.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jesličky v betlémě

Jesličky v betlémě | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

„Všechny ostatní betlémy, které si říkají, že jsou největší na světě, mají postavy maximálně 30 centimetrů vysoké. Víme to, protože se u nás v předchozích letech také vystavovaly. My ale máme figury v životní velikosti,“ chlubí se mluvčí baziliky Patrick Leveaux. Žádný jiný betlém podle něj není tak velký. Také by se pro něj těžko hledal tak ohromný prostor.

„Naše idea byla: Když je bazilika na Koekelbergu 5. největší kostel na světě, proč tu nemít největší jesličky ? A udělat je v životní velikosti.“

„Vytvořili jsme tedy domy jako v Betlémě. K tomu patří i okolní prostředí, tedy například pouštní oázy. Máme tu tedy mnoho stromů a také zvířat. Je tu průvod na slonech, jsou tu lvi a antilopy,“ poukazuje pan Patrick na bohatost instalace.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž zpravodaje ČRo v Bruselu Pavla Nováka ve Víkendovém Odpoledním Radiožurnálu

Celkový dojem Betléma vytváří 100 figur lidí i zvířat. Jsou tu karavana tří králů, jesličky s Ježíškem i řemeslníci v betlémských uličkách. Realitu tehdejší doby dokumentuje i beznohý invalida na desce s kolečky.

Expozice zabírá skoro dvě třetiny lodě baziliky. Podle pana Patricka Leveauxe ale normálnímu chodu kostela nepřekáží. „Část kostela pro naše farníky, kde se normálně slouží mše, je úplně oddělená od výstavy, takže se bohoslužby mohou odehrávat nezávisle na výstavě. V neděli ráno je výstava zavřená, aby nerušila mši.“

„Jsme samozřejmě především svatostánek a ne výstavní prostor, ale v Belgii je tradice náboženského života tak liberální, že je asi těžké si představit uspořádání takové výstavy v jiné zemi ve zdech vysvěceného kostela.“

Paní Anne-Marie ze Zaventemu se instalace betlémské vesnice moc líbí. Oceňuje i expozici několika desítek jesliček z různých zemí v ochozu baziliky. Přiznává, že zareagovala až na reportáž v televizi o největším betlému na světě. Ačkoli bydlí v sousedství Bruselu, v národní bazilice ještě nikdy nebyla.

Z různých zemí | Foto: Pavel Novák

Do tohoto svatostánku si o Vánocích najdou cestu i ti, pro které není oslava narození Ježíška jednou z nejdůležitějších událostí v roce.

„Výstavu přichází navštívit obrovské množství lidí, kteří nejsou křesťané a přesto je to zajímá. Nesmíme zapomenout, že jsme městem, ve kterém tvoří muslimové 20 až 25 procent obyvatel. Městem s velmi různorodou strukturou jejich původu, ale také městem s vysokou mírou tolerance.“

Pavel Novák, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme