Betlémská bazilika zůstává v obležení Izraelců
Betlém je v těchto chvílích dějištěm velkého dramatu. V chrámu Narození Páně se od středy ukrývá přes 200 lidí. Většinu tvoří palestinští ozbrojenci, kteří se do jednoho z nejposvátnějších křesťanských kostelů schovali při ústupu před izraelskou armádou. Užší bezpečnostní a politický kabinet rozhodl, že Izrael bude v rozsáhlé vojenské operaci na palestinských územích i přes silný mezinárodní tlak pokračovat.
Izraelská armáda drží chrám v obklíčení a požaduje, aby se všichni ozbrojenci vzdali armádě. Podle Antona Salmana, člena humanitární organizace Společnost svatého Antonína působící v Betlémě, je v kostele deset zraněných a existuje nebezpečí, že vykrvácejí. Červený kříž přitom podle Salmana odmítl kvůli nebezpečné situaci do chrámu vyslat své pracovníky aby zraněné vyvezli.
V okolí kostela, který stojí na místě, kde se podle Bible narodil Ježíš Kristus, se ozývají výbuchy a kulometná střelba. Palstinci telefonicky oznámili agentuře Reuters, že proti nim izraelská armáda zahájila útok. Velení armády to ale popřelo. Izraelci už několikrát zdůraznili, že nemají v úmyslu útočit na svatá místa v Betlémě.
Při přestřelce mezi palestinskými ozbrojenci a izraelskými vojáky zahynul údajně křesťanský kněz. Betlém je uzavřenou vojenskou oblastí a novináři jsou odkázání na zprostředkované informace.
Izrael bude pokračovat v rozsáhlé vojenské operaci na palestinských územích i přes silný mezinárodní tlak. Rozhodl o tom užší bezpečnostní a politický kabinet. K dalšímu boji proti izraelské invazi zase vyzvaly palestinské úřady. Užší kabinet rozhodl také o odvetných opatřeních za útoky libanonského šíitského hnutí Hizballáh na izraelské vojenské cíle v oblasti mezi Izraelem, Libanonem a Sýrií. V tomto směru Izrael nezachová zdrženlivost, oznámily zdroje. Podle analytiků bude situace zřejmě dále eskalovat.
Na Blízký východ přiletěla delegace Evropské unie, aby se pokusila obě strany přimět k příměří. Cílem mise bylo okamžité přijetí rezoluce Rady bezpečnosti OSN číslo 1402, která vyzývá k okamžitému příměří a ke stažení izraelských jednotek z palestinských území. Evropští emisaři žádali po izraelské vládě také setkání s Jásirem Arafatem, který je obklíčen izraelskými vojáky ve svém štábu v Ramalláhu.
Izrael jim ale schůzku nepovolil. Šaronova vláda neumožní prezidentovi palestinské autonomie setkat se s představiteli Evropské unie nebo jinými zahraničními představiteli, protože by to bylo ocenění, které podle izraelské vlády Arafatovi za jeho aktivity nepřísluší. Premiér Ariel Šaron řekl, že Izrael bude Arafata i nadále držet v izolaci v jeho sídle v Ramalláhu.
Delegace unie rozhodnutí izraelské vlády odsoudila a večer židovský stát bez úspěchu opustila. Domníváme se, že je to velká chyba, prohlásil Javier Solana po setkání s izraelským ministrem zahraničí Šimonem Peresem. S Arafatem se chce setkat také americký vyslanec Anthony Zinni. Očekává se, že povolení ke schůzce s šéfem palestinské samosprávy obdrží dnes při jednání s Arielem Šaronem.
Americký prezident George Bush vyzval Izraelce, aby se stáhli z palestinských měst, které okupovali v těchto dnech. Současně varoval Palestince, že sebevražedné atentáty mohou ohrozit naděje na vlastní stát. Americký prezident také zdůraznil, že palestinský předák Jásir Arafat zklamal naděje svého lidu.
Izraelská vláda stažení z obsazených měst vzápětí odmítla. Izrael nehodlá stáhnout armádu, dokud nebude uzavřena dohoda o příměří. Prohlásil to dnes podle agentury AFP izraelský ministr financí Silvan Šalom.
Izraelci už během své operace na Západním břehu zatkli 1100 Palestinců. Stále pátrají po po generálním tajemníkovi hnutí Fatah blízkého palestinskému vůdci Jásiru Arafatovi Marvánu Barghútím. Izraelská armáda už na Západním břehu obsadila všechna větší palestinská města.
Včera izraelské tanky vjely do největšího města na západním břehu Jordánu Nábulusu. O život přišla jedna palestinská žena a pět dalších lidí bylo zraněno - střely totiž zasáhly dva byty v centru města. Střelba byla hlášena také z nedalekých palestinských uprchlických táborů, které obklíčily izraelské jednotky podporované vrtulníky.
Nábulus je po Ramalláhu, Tulkarmu, Betlému, Džanínu a Salfítu dalším městem na západním břehu Jordánu, na něž se izraelská armáda zaměřila v rámci nynější ofenzívy, jejímž cílem je zničení teroristických buňek palestinských radikálů, stojících za protiizraelskými útoky.
Izraelská ofenzíva vyvolává protesty v různých zemích světa. Ulicemi turecké Ankary a indonéské Jakarty pochodovaly už třetím dnem tisíce lidí. S potréty Jásira Arafata demonstrovali také lidé v Paříži a Marseille. Proti podpoře USA židovskému státu protestovalo v ulicích libanonských měst přes 50 tisíc mladých Libanonců a Palestinců. Vyjadřovali zároveň podporu předsedovi palestinské samosprávy Jásiru Arafatovi.
Protiizraelská demonstrace se konala také v centru Prahy. Přibližně dvouhodinového protestu se zúčastnilo na 200 Palestinců a členů pražské arabské komunity. Na Václavském náměstí protestovali proti okupaci palestinských měst a palestinského území a také proti násilným akcím Izraelců.
Kritika Izraele kvůli jeho vojenské operaci na palestinských autonomních územích sílí i v Německu. Podle zpravodaje Českého rozhlasu v Berlíně Davida Šťáhlavského někteří tamní opoziční politici volají po radikálních krocích vůči židovskému státu. Například výkonný předseda FDP Jürgen Müllemann vyzývá Radu bezpečnosti OSN, aby přijala proti Izraeli sankce. "Pokud se mezinárodní společenství nechce nechat zesměšnit, musí konat," prohlásil.
Zahraničně politický odborník CDU Carl Lamers pak kritizoval proizraelskou politiku ministra zahraničí Joschky Fischera, který údajně nedokázal zaujmout jasný postoj. CDU dokonce židovský stát obviňuje z vyhlazovací války vůči Palestincům, což pobouřilo Židovskou obec v Německu.
Snímky vztahující se k této zprávě najdete pod odkazem FOTOGALERIE.