Bez energie jsou ve Skandinávii stále desítky tisíc domácností

Skandinávií se přehnala silná bouře Dagmar, podle místních dokonce nejhorší živel za posledních 30 let. Vítr dosahoval mnohdy rychlosti až 110 kilometrů v hodině. Za sebou nechala například i domácnosti bez elektrické energie. Tím ale větrné počasí v oblasti nekončí. Na vichřici se navíc připravují i jinde.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silný vítr převracel v Norsku i lodě.

Silný vítr převracel v Norsku i lodě. | Zdroj: ČTK

Skandinávie se z bouřlivého počasí vzpamatovává pozvolna.V Norsku, Švédsku i Finsku jsou ještě stále některé domácnosti odříznuté od elektřiny. Média informují, že bez proudu bylo téměř 265 tisíc domácností.Vítr totiž lámal stromy, které popadaly na elektrická vedení, bral sebou střechy.

Ještě odpoledne například švédská média hlásila, že je v zemi stále bez energie na 40 tisíc domácností, v Norsku to bylo zhruba 30 tisíc. Některé oblasti bez ní pravděpodobně zůstanou ještě dnes v noci. Navíc větrné počasí se ve Skandinávii očekává i v příštích dnech.

Potíže jsou stále v pozemní i vodní dopravě. Kvůli rozbouřenému moři se zastavily trajekty, na železnicích pak i vlaky. Úřady totiž nechtěly riskovat, že by na soupravu například spadl vyvrácený strom. Některé zablokované tratě v odlehlejších oblastech záchranáři uklízejí, takže na řadě míst ještě stále železniční doprava stojí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lubica Bergmanová mluví o aktuální situaci ve Skandinávii v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Policie hlásila také řadu dopravních nehod. To vše se ale naštěstí obešlo bez obětí na životech.

Tím ale výčet nekončí. Bouře paralyzovala také těžbu zemního plynu v Severním moři. Mimo provoz se ocitlo hned několik vrtných plošin. Třeba Ormen Lange firmy Shell, jejíž produkce pokrývá pětinu britské poptávky po plynu. Ta teď funguje zhruba pouze z jedné čtvrtiny.

Kvůli počasí nefungovala ani továrna Kollsnes na pobřeží Norska, která plyn zpracovává. Narušení těžby se promítlo také ve vývozu plynu z Norska. Pozvolna se ale situace vrací do normálu.

Vichřice a extrémní počasí se přesouvá dál, zasáhnout má jižní část Skandinávie a také sever Britských ostrovů. Před silným větrem už teď varují úřady v Irsku a ve Skotsku. Obyvatele žádají, aby zbytečně nevyjížděli, případně počítali s komplikacemi jak na železnici, tak i v letecké a lodní dopravě.

V souvislosti s vichrem média ve Skotsku připomínají loňský rok. Tehdy zemi paralyzovala sněhová bouře a velký mráz, v minulých dnech ale ve Skotsku naměřili vyšší teploty než například v Barceloně. Jen o půl stupně Celsia chybělo k tomu, aby padl 115 let starý teplotní rekord.

Hanka Shánělová, Lubica Bergmanová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme