Bez testů a dalších omezení. Německý parlament odsouhlasil rozvolnění pro očkované a uzdravené

Německý parlament ve čtvrtek vyslovil souhlas s rozvolněním epidemických opatření pro lidi plně očkované proti nemoci covid-19 a pro uzdravené. Pokud v pátek návrh schválí také Spolková rada, která zastupuje přímo německé spolkové země, nebudou vyléčení a uzdravení od víkendu potřebovat testy a nebude se jich týkat ani karanténa. Nadále ale budou muset nosit roušky.

Berlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování v německém městě Výmar | Foto: Karina Hessland | Zdroj: Reuters

Pro návrh nového karanténního nařízení, který již v úterý schválila vláda kancléřky Angely Merkelové, hlasovala vládní koalice konzervativců CDU/CSU a sociálních demokratů z SPD, ale také opoziční Zelení a postkomunistická Levice. Proti byla Alternativa pro Německo (AfD). Tato strana, která je považována za populistickou až krajně pravicovou, dlouhodobě kritizuje veškerá karanténní opatření. Liberálové z FDP se hlasování zdrželi.

Pivní Oktoberfest se kvůli covidu opět neuskuteční. Bavorský premiér doporučil zrušit všechny festivaly

Číst článek

Očkovaní a vyléčení již nebudou potřebovat testy, pokud budou chtít využít služeb kadeřnictví nebo obchodů neprodávajících zboží denní potřeby. Očkovaných a uzdravených se rovněž nebudou týkat omezení nočního vycházení nebo limity pro počet účastníků soukromých setkání. Nutná nebude ani izolace po kontaktu s nakaženými.

Úprava podmínek bude mít přínos i pro obyvatele Česka, kteří jsou očkovaní nebo nemoc prodělali. Německo totiž nebude trvat na povinné vstupní izolaci, která je desetidenní a kterou je možné po pěti dnech zkrátit testem. Osvobození z karantény se nebude týkat příjezdu z oblastí s mutacemi, mezi které už ale Česká republika nepatří. Německo aktuálně v Evropě neeviduje žádnou oblast s mutacemi, kterými jsou například Indie s Brazílií. Při cestě z takových zemí zůstává povinnost 14denní izolace bez možnosti zkrácení.

Výhody budou mít očkovaní, kteří byli plně imunizováni vakcínou schválenou v EU, respektive evidovanou Institutem Paula Ehrlicha (PEI), který v Německu funguje jako lékový regulátor. Plné očkování v případě látek od společností Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna znamená dvě dávky a v případě preparátu od firmy Johnson & Johnson jednu dávku. Od závěrečné dávky musí uplynout nejméně dva týdny. Doklad o očkování může být nejen v papírové, ale i v digitální podobě. Pokud nebude v němčině, postačí verze v angličtině, francouzštině, italštině či španělštině.

Uzdravení se budou vykazovat pozitivním výsledkem PCR testu, což osvědčí, že byli nakažení. Tento pozitivní test musí být starý nejméně 28 dní a nejdéle půl roku.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme