Bezdomovcům v Bruselu umrznutí nehrozí. Mohou spát v provizorních ubytovnách

Silné mrazy mají v Evropě na svědomí už přes 500 životů. Nebezpečí prochladnutí a zmrznutí jsou vystaveni hlavně lidé, kteří nemají kde přečkat mrazivou noc. Častými oběťmi mrazů se tak stávají bezdomovci. Těm v belgické metropoli Bruselu už ale nebezpečí nehrozí. Ne, že by se v Belgii výrazně oteplilo. I tam klesají noční teploty k minus 10 stupňům. Pro lidi bez domova ale našla federální vláda několik stovek míst v provizorních ubytovnách.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mráz a sníh zprůsobují v Bruselu značné problémy.

Mráz a sníh zprůsobují v Bruselu značné problémy. | Zdroj: Reuters

Už několik dnů chodí vždy odpoledne pan Faisal na bruselské nádraží Gare du Nord, v jehož hale se přes den potulují desítky lidí bez domova nebo těch, kteří se rozhodli v Belgii požádat o azyl. Svolává je doprostřed haly, kde rozdává jídlo. S kamarády přináší vždy hrnec polévky, kterou navařila jeho matka. Rozlévá jí bezdomovcům do kelímků a přidává k ní chleba a konzervy. Nepatří k žádné organizaci. Je to jeho soukromá iniciativa.

„Je přece povinností každého muslima pomáhat lidem v nouzi. Nejen těm stejného vyznání, ale všem,“ říká pan Faisal.

Proto, když přišly mrazy, začal se o bezdomovce starat a bude to dělat, dokud mu na to budou peníze stačit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž zpravodaje Českého rozhlasu v Bruselu Pavla Nováka o tamních bezdomovcích v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Lidé na nádraží sice nemají ve dne kam jít, ale na noc naštěstí mají kam hlavu složit. 51letý pan Farid ví, kde dnes bude spát. Několik posledních nocí strávil v ubytovně v rue Royal v centru Bruselu, pak nocoval v přijímacím centru ve čtvrti Schaerbeek a teď ho poslali do velké ubytovny v ulici Charleroi.

Vždy zavolá na bezplatnou linku asociace Samusocial, kterou bruselská radnice pověřila správou center pro příjem lidí bez domova. Spolu s bruselským federálním regionem ji finančně podporuje. Pracovníci Samusocial mu řeknou, kde pro něj bude volné místo na spaní a do které ubytovny se má vydat.

„Jsme otevření všem, kteří ctí naše pravidla a nechovají se agresivně. Mohou přijít i lidé pod vlivem alkoholu nebo jiných látek. Netřídíme naše klienty podle toho, co užívají. Nesmějí ale pít nebo fetovat tady u nás a musí respektovat ostatní spolubydlící,“ popisuje mluvčí asociace Samusocial Christophe Thielens zásady, které platí ve všech jejích přijímacích centrech.

To, hlavní blízko nádraží Gare du Midi má kapacitu 150 lůžek. Ty, ve kterých zatím přespával pan Farid, jsou menší. Když přišla zima, museli často některé bezdomovce odmítat, neměli místo.

„Naštěstí nová federální vláda, která funguje krátce od konce minulého roku, sáhla s příchodem mrazů k rychlému řešení. Našla místo pro ubytování 500 bezdomovců v budově bývalého úřadu práce,“ říká Christophe Thielens.

Dostatečná kapacita center

Podle Christopha Thielense teď má Samusocial dostatečnou kapacitu na to, aby nikomu nehrozila smrt umrznutím. Nedá se tomu ale úplně zabránit, protože jsou stále lidé, kteří nechtějí jít do vytápěných krizových center.

Proto se do ulic Bruselu vydávají každou noc 3 až 4 hlídky lékařů a psychologů a nabízejí bezdomovcům dočasnou střechu nad hlavou. Respektují ale, pokud si přejí na ulici zůstat.

Alespoň se pak snaží je pravidelně kontaktovat. Nabízejí jim potraviny a lékařské ošetření a přinášejí jim přikrývky. Dělají tak všechno proto, aby statistika zmrzlých na bruselských ulicích zůstala nulová.

Pavel Novák, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme