Podle Němců přibylo běženců, kteří přešli hranici z Česka. ‚Rozdílná statistika,‘ reagoval Hamáček

Počet běženců, kteří nelegálně překročili hranice z Česka do Německa, se podle statistiky německého ministerstva vnitra loni zvýšil. Mezi lednem a listopadem 2017 spolková republika na svém území zachytila 3547 uprchlíků, kteří do země nelegálně vstoupili z Česka. Loni jich za stejné období bylo 3931. Podle údajů českého ministerstva vnitra k nárůstu běženců do Německa nedochází a problém je v rozdílném vedení statistiky.

Berlín, Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kontroly na hranicích s Rakouskem příliv migrantů do Německa nijak výrazně neomezily

Kontroly na hranicích s Rakouskem příliv migrantů do Německa nijak výrazně neomezily | Zdroj: Reuters

U většiny ostatních sousedních zemí Německo zaznamenalo pokles.

‚Situace v Česku je stabilizovaná.‘ Policie loni odhalila nelegální pobyt 4992 lidí

Číst článek

Celkem loni Německo v prvních 11 měsících roku registrovalo 38 580 nelegálních přechodů hranic ze strany migrantů, zatímco o rok dříve jich bylo 45 823. To odpovídá meziročnímu poklesu o téměř 16 procent. Na české hranici je naproti tomu patrný nárůst, a to o 10,8 procenta.

Odlišná statistika

„To je problém, který jsme řešili již v minulosti, a sice odlišné statistiky na české a německé straně. Ten nárůst byl, nicméně velmi mírný. Jednalo se o 19 osob. A to celkové číslo prokázaných tranzitních migrantů se pohybuje pod 200 osobami,“ reagoval ministr vnitra Jan Hamáček.

Německo podle něj do statistiky započítává všechny případy, kdy je na území Německa zadržen cizinec z Česka, i když se například později prokáže, že má povolení k pobytu v Německu, nicméně si třeba zapomněl doklady. V budoucnu by se měly statistiky sjednotit.

Nejvíce běženců z Česka spolkové úřady podle svých údajů zachytily v lednu (474), listopadu (422) a říjnu (400), nejméně naopak v červenci (280) a srpnu (293).

Nelegální přechody hranic z Česka se nezastavily ani letos. Svědčí o tom i aktuální zpráva policie ze západoněmeckého Landau, která zde ve středu v přívěsu nákladního vozu objevila čtveřici mladých Afghánců, které někdo do Německa propašoval právě přes Česko.

Nejvíce migrantů z Rakouska

Policie letos zadržela 130 migrantů, dřív to byly tisíce. Česko pro ně není cílovou ani tranzitní zemí

Číst článek

Výrazně větší počet migrantů než na české hranici zaznamenalo Německo na hranicích s Rakouskem, a sice 10 319.

Právě na rakouské hranice se také primárně soustředí aktivity před půlrokem založené bavorské pohraniční policie.

Na téměř 820 kilometrů dlouhé hranici, na níž bylo předloni ve stejném období registrováno 14 905 nelegálních přechodů ze strany uprchlíků, je navíc trojice pevných kontrolních stanovišť.

Na hranici s žádným jiným státem je Německo, které je obklopenou státy schengenského prostoru bez kontroly vnitřních hranic, nemá.

Druhá byla loni – co do počtu zachycených běženců – právě hranice s Českou republikou a třetí se Švýcarskem – 3724 migrantů za 11 měsíců. Předloni měly tyto dvě země pořadí opačné.

Řidič ujížděl slovenským policistům, v Česku ho zastavil až zátaras. Převážel osm běženců

Číst článek

Nejméně nelegálních přechodů – 251 – německé úřady v uvedeném období roku 2018 zaznamenaly na hranici s Lucemburskem.

Relativně vysoký počet migrantů – 9274 – se loni do listopadu pokusil nelegálně překročit německé hranice na některém ze zdejších letišť. Předloni jich za tuto dobu bylo ještě o něco více – 10 293.

Většina běženců, které německá policie takto zachytí, nebývá rovnou vracena do země, z níž přišla. Pokud požádají v Německu o azyl, a neučinili tak již dříve, bývají do spolkové republiky vpuštěni.

Za celý rok 2017 spolkové úřady z hranic vrátily jen 12 370 z 50 154 zachycených migrantů. Velkou většinu z nich zadržely na hranicích s Rakouskem a na letištích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme