Bezletová zóna nad Libyí byla vytvořena. Kritika útoku ale sílí

Rakety vypálené Američany a Brity zasáhly v Libyi 20 z 22 cílů. Nad většinou libyjského území tak byla podle šéfa sboru náčelníků štábů americké armády Mika Mullena úspěšně zavedena bezletová zóna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká loď odpálila raketu Tomahawk | Foto: AFP

Podle Mullena zaznamenaly spojenecké síly ‚výrazný pokrok‘. Letecké útoky totiž ochromily libyjskou protivzdušnou obranu a koalice proto plánuje další údery proti jednotkám libyjského vůdce, které mají ochromit jejich zásobování.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Libyi sleduje Jaromír Marek ze zahraniční redakce Českého rozhlasu

Z více stran se přesto ozývají kritické hlasy. Podle Ligy arabských států se současné dění v Libyi rozchází s proklamovanými cíli, civilisté by se prý měli chránit a ne bombardovat. Čína zopakovala svůj odmítavý postoj k použití síly v mezinárodních vztazích. Rusko, Turecko, státy Africké unie i další navíc vyzvaly k okamžitému ukončení násilností v Libyi.

Francouzské stíhačky přesto odpoledne znovu zahájily útoky na strategické cíle v Libyi. Do oblasti navíc směřuje letadlová loď Charles de Gaulle. Francie také pokračuje v diplomatické aktivitě s cílem získat arabské spojence pro další pokračování vojenské operace

Letadla typu Miraga a Rafale znovu bombardovala vybrané cíle v Libyi ve snaze zastavit postup Kaddáfího jednotek na Benghází a zničit důležité komunikační uzle. Z Toulonu vyplula k libyjskému pobřeží letadlová loď Charles de Gaulle, což může značit, že operace mohou pokračovat delší čas.

Francie, která stála u zrodu rezoluce OSN, přenechala velení Spojeným států a pokračuje v diplomatické aktivitě ve snaze získat podporu dalších arabských zemí, zvláště poté, co vojenské útoky začínají kritizovat i některé státy sousedící s Libyí.

V Libyi navíc stále probíhají pozemní vojenské akce. Nejtužší boje se odehrávají ve městě Misurata. Tankům s vojáky loajálními plukovníku Kaddáfímu se podařilo probojovat do centra města. Podle očitých svědků je zde mnoho obětí, zraněných i mrtvých.

Saíf al Islám Kaddáfí odpověděl BBC na otázku, proč jeho otec Muammar nedodržuje vyhlášené příměří: „Naši lidé především jeli do Benghází, aby město osvobodili od gangsterů a ozbrojené domobrany. Takže, jestli Američané chtějí pomoci Libyjcům v Benghází, jeďte tam a zbavte ho milicí a teroristů, tak to udělejte.“

Jan Šmíd, Veronika Malá, Jaromír Marek, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme