‚Zmařený útok na demokracii.‘ Bezpečnostní složky Guineje-Bissau podle prezidenta odvrátily nebezpečí

Bezpečnostní síly v Guineji-Bissau zastavily útok na demokracii, řekl v úterý prezident této západoafrické země několik hodin poté, co se objevily informace o možném pokusu o převrat. Prezident Umaro Sissoco Embaló promluvil na videu zveřejněném na facebookovém profilu svého úřadu, napsala agentura Reuters.

Bissau Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Guineji-Bissau Umaro Sissoco Embaló

Prezident Guineji-Bissau Umaro Sissoco Embaló | Foto: Must Credit Radio Bantaba | Zdroj: Reuters

Embaló řekl, že „mnoho“ členů bezpečnostních sil přišlo o život během „zmařeného útoku na demokracii“. V souvislosti s úterním incidentem byli podle něho někteří lidé zatčeni, kolik jich je, však neví.

Odveta za ‚nepřátelské‘ výroky francouzských politiků. Mali vyhostilo velvyslance Meyera

Číst článek

Během úterý se od vládního komplexu ozývala intenzivní střelba. Prezident tam tou dobou řídil zasedání vlády. Později se ale na účtech na sociálních sítích spojovaných s Embalem objevily příspěvky, že situaci v zemi má pod kontrolou vláda a že se do Bissau vrací klid.

Informace o možném pokusu o převrat v Guineji-Bissau vyvolaly znepokojení jak Africké unie, tak Hospodářského společenství západoafrických států (ECOWAS). Pokud by se potvrdily, šlo by o druhou událost tohoto druhu v západoafrickém regionu během dvou týdnů. Armáda se před několika dny násilím chopila moci v Burkina Fasu. Od srpna 2020 vojáci podnikli převrat také v Mali a v Guineji.

Politická nestabilita provází vývoj v Guineji-Bissau po celá desetiletí, od získání nezávislosti na Portugalsku v roce 1974 tato země zažila devět pučů nebo pokusů o něj. Portugalská ambasáda v Guineji-Bissau vyzvala Portugalce, kteří se v zemi nacházejí, aby zůstali doma.

Guineu-Bissau, která má asi 1,5 milionu obyvatel, léta trápí korupce a pašování drog. Agentura AP připomíná, že začátkem nového tisíciletí se stala známým přepravním bodem pro kokain mířící z Latinské Ameriky do Evropy. Nahrávala tomu korupce a nízká míra vymáhání dodržování zákonů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme