Bezpečnost Londýna bude během LOH denně střežit 9 tisíc policistů

Bezpečnost v britské metropoli během letních olympijských her bude každý den zajišťovat na 9 tisíc policistů. Vedle nich to budou pracovníci soukromé bezpečnostní firmy G4S a vojáci. Celkový počet strážců pořádku po dobu olympiády má podle zveřejněných informací stoupnout na více než 20 tisíc.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Londýn, Hyde Park

Londýn, Hyde Park | Foto: Filip Jandourek

Zástupce náčelníka londýnské policie Chris Allison rezolutně zamítl tvrzení otištěné v listě Guardian, že Američané nejsou spokojeni s bezpečnostními plány a chtějí do Londýna vyslat tisíc vlastních příslušníků bezpečnosti včetně 500 agentů FBI.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti k bezpečnosti během londýnské olympiády zjišťoval spolupracovník ČRo ve Velké Británii Milan Kocourek

„Nejprve bych řekl, že ta věc je nesmysl, jak ukázala zástupkyně amerického velvyslance Barbara Stevensonová v dopise, který vyšel v Guardianu asi dva dny po tom článku. Napsala, že Američané mají plnou důvěru v náš bezpečnostní plán a rozhodně nehodlají do Británie vyslat značný počet agentů FBI nebo jiných policistů.“

„Přijedou sem styční důstojníci z několika zemí, to je běžná praxe. A nebudou ozbrojeni. Je to úplně stejné, jako když Británie vyšle tým do zahraničí, tak my vyšleme styčného důstojníka, který spolupracuje s místní policií,“ řekl zástupce náčelníka londýnské policie. Co mu dělá největší starosti?

Čtyři druhy nebezpečí

„Myslím, že nebezpečí je možné shrnout do čtyř klíčových kategorií. První je terorismus - tady jsme udělali hodně už v návrzích olympijského parku, třeba při vytváření ostrůvků, které zajistí, že co tam nepatří, se tam nedostane. Pak je zde nebezpečí organizovaného zločinu, dále lidé, kteří by chtěli prodávat falešné vstupenky, už bylo zatčeno 90 lidí za různé trestné činy v rámci operace Podium.“

„A pak je zde samozřejmě riziko protestů. Máme tu výsadu,že operujeme v jednom z největších hlavních měst světa, z toho vyplývá velký užitek, ale také výzva, že když se kdekoli ve světě něco stane, tak my během deseti minut můžeme očekávat kvůli tomu demonstrace v londýnských ulicích,“ konstatoval zástupce policejního náčelníka v britské metropoli.

Můj soused John Marshall si už objednal vstupenky na několik soutěží olympiády. Terorismu se nebojí, i když uznává, že nebezpečí je. O podvodech se vstupenkami si však nedělá žádné iluze.

„Myslím, že jen deset procent lidí z těch kdo si vstupenky objednali, je dostali; nevyhnutelně bude černý trh. S tím nesouhlasím, ale je to nevyhnutelné. A mám podezření, že lidé si za velké peníze koupí falešné vstupenky a pak nebudou smět dovnitř,“ domnívá se John Marshall.

Jeho obavy ledaskdo sdílí, ale jsou možná poněkud předčasné.

Milan Kocourek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme