Bezpečnost v Mekce poprvé zajišťují i ženy. Muslimské pouti se účastní dva miliony věřících

Přes sto tisíc policistů a bezpečnostních pracovníků zajišťuje muslimskou pouť do Mekky. O žádných konkrétních hrozbách nemají saúdské úřady informace. Tvrdí ale, že v posledních letech zlikvidovaly v Mekce a Medíně řadu teroristických buněk. Poutě se účastní dva miliony věřících. Tlačenice při obřadech si často vyžádají oběti na životech.

Tento článek je více než rok starý.

Mekka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letos poprvé se do zajištění bezpečnosti zapojily i ženy.

Letos poprvé se do zajištění bezpečnosti zapojily i ženy. | Zdroj: Reuters

„Z vlastní zkušenosti s Al-Káidou a dalšími teroristickými organizacemi víme, že jejich buňky po porážce těchto skupin nezmizí. S hrozbami tedy počítáme a musíme zabránit, aby kdokoliv z nich vstoupil do našich posvátných měst," uvedl mluvčí saúdského ministerstva vnitra Mansúr Turkí.

Na dispečinku ženy přijímají tísňová volání. | Zdroj: Reuters

Letos poprvé se do zajištění bezpečnosti zapojily i ženy. Na dispečinku přijímají tísňová volání.

Saúdská Arábie začala vytvářet pro ženy pracovní příležitosti. Také jejich zaměstnáním chce snížit svou závislost na vývozu ropy.

Islámská pouť hadždž

Do saúdskoarabské Mekky přijely téměř dva miliony muslimů z celého světa. Ve středu tam začíná každoroční islámská pouť hadždž.

Velkou pouť má vykonat aspoň jednou za život každý muslim, jestliže mu to zdraví a finanční situace dovolí. Jinak má za sebe do Mekky aspoň vyslat zástupce. Obřady se konají v posledním měsíci islámského lunárního kalendáře, jsou pětidenní a vrcholí modlitbami na pahorku Arafát.

Příprava na příchod poutníků do nejposvátnějšího místa islámu a rodiště muslimského proroka Mohameda se letos podle agentury AP zdánlivě obešla bez větších problémů. Na rozdíl od loňského roku, mohou hadždž vykonat Íránci.

Poutě se účastní dva miliony věřících. Tlačenice při obřadech si často vyžádají oběti na životech. | Zdroj: Reuters

Teherán po hadždži v roce 2015, kdy bylo ušlapáno k smrti 2400 poutníků, včetně 464 Íránců, přerušil diplomatické styky se Saúdskou Arábií, a tak loni do Mekky žádní poutníci z Íránu nedorazili.

Saúdská Arábie letos umožnila vykonat hadždž i poutníkům ze sousedního Kataru, se kterým spolu několika dalšími blízkovýchodními státy v červnu přerušila diplomatické styky a obvinila ho z podpory terorismu. Pouť mohou vykonat také obyvatelé občanskou válkou zmítané Sýrie.

Zatímco pouť do Mekky je povinností všech muslimů, o tom, komu bude povolen vstup do Saúdské Arábie, rozhoduje saúdská královská rodina. Blízkovýchodní experti upozorňují, že právo zakázat cizincům pouť do Mekky dává Saúdské Arábii značnou sílu. Rijád však trvá na tom, že správu nad Mekkou politicky nezneužívá.

Štěpán Macháček, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme