Bezpečností jaderných elektráren se zabývá i Evropská unie

Havárie několika reaktorů v japonské jaderné elektrárně Fukušima zneklidňují i Evropskou unii. I když se v Evropě vyskytují zemětřesení zřídka, mohou evropským jaderným zařízením hrozit jiná nebezpečí kvůli živelním pohromám. Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger proto svolal do Bruselu mimořádnou schůzku expertů na jadernou energii.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

S mikrofonem za jadernou energií

S mikrofonem za jadernou energií | Foto: Ivana Veselková | Zdroj: Český rozhlas

Přijeli na ni čtyři ministři pro energetiku, ze všech států pak přijeli zástupci úřadu pro dohled nad jadernými zařízeními, provozovatelé elektráren a také dodavatelé technologií.

Přehrát

00:00 / 00:00

Schůzku sleduje zpravodaj ČRo Pavel Novák. Situaci okomentovali i náměstek ministra průmyslu a obchodu pro energetiku Tomáš Hüner a Martin Bursík, bývalý ministr životního prostředí

Hlavním tématem schůzky je bezpečnost evropských jaderných elektráren. Za provoz těchto elektráren jsou ale zodpovědné hlavně členské státy a Evropská unie v tomto směru nemá téměř žádné pravomoci. Evropskou komisi i přesto bude například zajímat, jaké mají elektrárny záložní zdroje.

Hlavním úkolem jednání je zjistit, jaká má kdo připravená opatření pro mimořádné situace a proti čemu jsou evropské jaderné elektrárny odolné. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner si myslí, že ale obavy o bezpečnost jaderné energie jsou liché a brzy opadnou:

„Až opadnou vášně a emoce, tak se domnívám, že se svět znovu vrátí k možnostem, které v oblasti energetiky má, a bezesporu i s jistými riziky. Jiná možnost než využití jádra pro výrobu elektrické energie, případně výrobu tepla pro svět neexistuje.“

České elektrárny jsou bezpečné. Odstávky nehrozí

Podle Hünera navíc není potřeba provádět speciální odstávky v českých jaderných elektrárnách, protože jsou bezpečné a kontroly zde probíhají průběžně:

„Myslím si, že z hlediska státního dozoru nad provozováním jaderných zařízení patříme ke státům s nejvyšším a nejtvrdším dohledem na tato zařízení. Nepředpokládám, že by se z těchto důvodů měly odstavovat bloky na Dukovanech a Temelíně a zkoumat jejich bezpečnost provozu.“

Pavel Novák, Markéta Bartošová, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme